HABERLER

Van İli Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi tanıtım toplantısı yapıldı

Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi işbirliğiyle yürütülecek olan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2014 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklenen “Van İli Ortaokul Ve Lise Öğrencilerinin Başarı Durumlarının Araştırılması Projesi”nin tanıtım toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanı Harun Kaptaner ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden (YYÜ) Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yayla’nın katılımlarıyla Van-Şişli Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

3 ay sürecek projenin tanıtımında konuşan Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, “Eğer eğitim bilimsel bir olguya, sürece dair bir sistem ise, bu sistemin de bilimsel bir şekilde incelenmesi, irdelenmesi, tahlil ile analiz edilmesi gerekiyor. Türkiye ile ilimiz ortalaması arasında belli bir düzey farkı vardır, biz bunun farkındayız. Bunun sebepleri nedir? Ne olabilir? Bu amaçla üniversitemizle ile bu işbirliği içerisine girerek sene başında fikir alışverişinde bulunduk. Dedik ki üniversite bize öncülük etsin. Ortaokullarda TEOG sınavıyla, liselerde YGS ve LYS başarı düzeyini etkileyen unsurlar nelerdir? Bize bir bilimsel kanıt sunabilsinler. Üç ay sürecek bu projenin sonunda biz bileceğiz ki başarısızlığımızın sebepleri bunlardır diyebileceğiz. Elimizde bir rapor olacak ve biz bu rapor ışığında başarıya nasıl ulaşabiliriz çalışmasını yapacağız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminde görevli Proje Koordinatörü Hakan Durğun projenin amacının öğrenci başarısının düşük olması nedenlerine yönelik çok yönlü araştırmalar yapmak olduğunu belirtti. Durğun, ayrıca onbeş bin öğrenci, bin öğretmen ve 200 idareciye Van’ın eğitim durumunu tespit etmek için anketler yapılacağına, illerin ziyaret edileceğine ve çalıştaylar yapılacağına işaret etti.

 18.03.2015 Çarşamba