HABERLER

Muş YDO’dan potansiyel yatırımcılara yerinde ziyaret

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Muş Yatırım Destek Ofisi, Muş Valisi Sayın Vedat Büyükersoy’un riyasetinde, tekstil sektöründe İstanbul’da faaliyet gösteren firmalara Muş’ta yatırım yapmaları için geçen hafta ziyaretlerde bulundu.
 
İlk ziyaret, bünyesinde İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Halı İhracatçıları Birliği'ni barındıran İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB)’ne yapıldı. Genel Sekreterlik temsilcilerine Muş’a yatırım yapmaları durumunda hangi kamu teşviklerinin sağlanacağı konusunda bilgilendirme yapıldı. İTKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi ile görüş alışverişinde bulunan Muş Valisi Büyükersoy, ‘’Amacımız üretimdir, vatandaşlarımıza iş ve aş sağlamaktır. Bu çerçevede, ilimize gelecek yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya hazırız’’ dedi.
 
İkinci ziyaret, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD)’ne yapıldı. Dernek temsilcilerine Muş’un yatırım ortamı, teşvikler ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) mali destekleri hakkında bilgi verildi. TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Fayat, DAKA ile işbirliği konusuna olumlu baktıklarını belirterek, üyelerinin Anadolu’ya açılmaları konusunda teşvik sisteminde talep ettikleri revizyonlar için (kullanılmış tekstil makinelerinin vergi ve sigorta primi bakımından teşvik sistemine dahil edilmesi ve lojistik desteği) Muş Valisi Büyükersoy’u bilgilendirerek destek talep etti.
 
Ziyaretler, TGSD ve İTKİB bünyesinde faaliyet gösteren bazı Muşlu tekstilcilerin Muş’a yatırım yapmaya davet edilmesiyle son buldu.
 
Kamu-özel sektör işbirliğine ivme kazandıran bu tarz etkili ziyaretlerin önümüzdeki dönemde somut çıktılara dönüşeceği kanaatindeyiz.30.01.2015 Cuma