HABERLER

Hakkari'de yapılan Kayak Evi hizmete açıldı

Hakkari Valiliği tarafından Merga Bütan Yaylası'nda yapılan kayak evi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

2014 yılında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) kapsamında ‘’Hakkâri Turizm Restorasyonu Projesi’’ Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı doğrultusunda finanse edilen ‘Kayak Evi Projesi’ tamamlandı.

İlimiz merkezine 12 kilometre mesafede bulunan 2800 rakımlı Merga Bütan Yaylası’nda bulunan kayak merkezinde yapılan 3 katlı kayak evi açılışına Hakkari Valisi Yakup CANBOLAT, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet OTAL, Çukurca 2'nci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Serdar SEVGİLİ, Şemdinli 34’ncü Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali SALNUR, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa KÜÇÜKASLAN, Vali Yardımcıları Mehmet Emin TAŞÇI, Hüseyin SAYIN, Çukurca İlçesi Kaymakamı Ünal KOÇ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz ÖZFİDAN, İl Emniyet Müdürü Resul HOLOĞLU, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet TAŞ, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Halk oyunları gösterisiyle başlayan programda, daha sonra kayakçılar tarafından meşaleli gösteri yapıldı.

Ardından yeni yapılan 3 katlı modern kayak evinin açlışına geçildi. Burada konuşma yapan Vali Yakup CANBOLAT, Hakkari Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve İl Özel İdaresi'nin yürüttüğü ortak bir proje dahilinde Hakkari'ye modern bir kayak evi kazandırdıklarını söyledi. Projenin maliyetinin yüzde 70'ini DAKA, yüzde 30'unu da İl Özel İdaresi'nin karşıladığını ifade eden Vali CANBOLAT, ''Kayak evinin maliyeti tesisatıyla birlikte 1 milyon liranın üzerindedir. Bu tesisisin Hakkarimizin spor turizmine ciddi katkılar sunacağına inanıyoruz. Gençlerimize kayakseverlere hayırlı olsun. İnşallah buradan güzel kayakçılar yetişir ve Hakkarili vatandaşlarımız hafta sonlarını burada geçirerek eğlenirler'' dedi.

Daha sonra küçük yaştaki bir kayakçı ile birlikte açılışını yaptığı kayak evini dolaşan Vali CANBOLAT, vatandaşlarla sohbet ederek tesisin hayırlı olmasını diledi.

Ardından üzerinde kayak evi fotoğrafı ile proje ortağı kurumların logusu bulunan pastayı kesen Vali CANBOLAT, daha sonra beraberindeki komutanlarla birlikte kayak evi sponsorluğunu yapan Vanet A.Ş. görevlileriyle birlikte vatandaşlara ücretsiz olarak ekmek arası kavurma ikramında bulundu.

Program, bazı vatandaşlar çocuklarıyla birlikte kayak yapmanın kefyini çıkarması, bazılarının ise karla kaplı alanda canlı müzik eşliğinde halay çekerek eğlenmesiyle sona erdi.13.01.2015 Salı