HABERLER

Anadolu Jet ve DAKA Hakkarili öğrencileri Ankara'ya uçurdu

Hakkari bilime kanat açıyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü'nün (YDO) organizasyonu, Anadolu Jet Hava Yolları'nın sponsorluğunda 50 Hakkarili öğrenci  3 günlük bir gezi için uçakla Ankara'ya gitti.

DAKA Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koorndinatörü Hilal Turğay'ın organize ettiği Hakkari ve ilçelerinde dar gelirli 103 öğrenci için Ankara'ya 3 günlük bir gezi programı düzenlendi. İlk etapta 50 öğrencinin yer aldığı gezi programı Hakkari-Van arasında başlayan karayolu yolculuğu ve ardından Ferit Melen Havaalanı'ndan kalkan Anadolu Jet Havayolları'na ait uçakla başladı. 24'ü kız toplam 50 öğrenci minibüslerle Derecik, Şemdinli ve Yüksekova'dan alınarak Hakkari'ye getirildi. Daha sonra öğrenciler  ve onlara refakat edecek öğretmenler DAKA Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay'la birlikte karayoluyla Van'a hareket ettiler. Öğrenciler Van'da ilk olarak DAKA Merkez Hizmet Binası'nı ziyaret etti. Öğrencilere burada DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Mehmet Emin Çakay, Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel ve İzleme Birimi Uzmanı Ömer Arvasi tarafından çeşitli hediyeler verildi. Grup toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafının ardından Ferit Melen Havaalanı'ndan Anadolu Jet Havayolları'na ait uçakla Ankara'ya uçtu. 50 öğrenci ve öğretmenlerin Ankara'da 3 günlük gezi programının organizasyonunu yapan DAKA Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay, programla ilgili bir açıklama yaptı.

Öğrencilerin çoğu ilk kez uçağa binecek

Ankara'ya öğrencileri götürme amaçlarının başında Hakkari'ye bir Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi kurma düşünceleri olduğunu belirten Turğay "Bu çerçevede Hakkari Yatırım Destek Ofisimiz tarafından ilde çocuk müzesi ve bilim merkezi kurulması hakkında araştırma yapmakta ve rapor hazırlamaktayız. Gerek bu araştırmaya altlık oluşturması, gerekse kurumsal sosyal sorumluluğumuz kapsamında iyi uygulama örneği çalışma ziyareti yapılmasına karar verilmiştir. Sosyal sorumluluk boyutu öncelikli olan bu çalışma esnasında dezavantajlı, daha önce hiç şehir dışına çıkmamış ve kendi imkanları ile yakın gelecekte çıkamayacak durumda olan, uçağa binmemiş, bırakın uçağı, toplu taşıma aracına dahi binmemiş, müze ve bilim merkezi görmemiş çocuklarımızın söz konusu deneyimlerin hepsini yaşaması hedeflenmiştir. Çocuklarımızın yaşamları boyunca muhtemelen unutamayacakları bu çalışma ile belki de akademik başarıları ve hayata bakış açıları, vizyonları değişecek, özgüvenleri artacaktır. Onların yüzlerindeki gülümseme ve mutluluğu paylaşmak ise bizler gibi, katkıda bulunan değerli sponsorların tümü için manevi ödüldür. Öte yandan, bir örneklem teşkil eden bu çocuklarımızın deneyimleri, bizlere de şehirde çocuk müzesi ve bilim merkezi kurulması hususunda ihtiyaç tespiti ve olası uygulamanın etkileri hakkında fikir edinme şansı da tanıyacaktır" dedi.

Hakkarili öğrenciler Ankara'da Eski Meclis ve Anıtkabiri de ziyaret edecek

Ankara'ya götürülen öğrencilerin belirlenmesinin geçtiğimiz yıl 10 okuldan 10 öğrenci (5. sınıf) bir öğretmen olmak üzere 110 kişiden oluştuğunu kaydeden Turğay, ilk etapta 50 öğrencinin geziye katıldığını, diğer öğrencilerin ise başka bir tarihte programının başlayacağını bildirdi. Ankara'daki programla ilgili bilgi de veren Turğay, daha sonra şunları kaydetti. "İlk olarak Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi'ne gideceğiz. Ardından eski meclisi ziyaret edeceğiz.  Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi ziyaretimizde burada bulunan tam 6 tane atölye var. Çocuklarımız, Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Atölyesi, Ses ve Işık Atölyesi, Kuvvet ve Mekanik Atölyesi, Her Yerde Bilim Yapabilirim – GENOM ve Adli Tıp Atölyesi, Astronomi ve Uzay Atölyesi, Teknoloji – Mühendislik – Matematik Uygulamaları Atölyelerinde bilimsel çalışmalar yapacaklar. Son olarak Anıtkabir ve Ankara Etnografya Müzesi'ni gezdikten sonra 3 günlük programımızı tamamlayarak tekrar Anadolu Jet Havayolları'na ait uçakla Van'a döneceğiz. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Hakkarili çocuklarımızın Ankara programına sponsor olan Anadolu Jet Havayolları yönetimine, çocuklarımızın montlarını aldıran Hakkari Vali Yardımcımız Cumhur Duran'a, maddi ve manevi katkıları olan DAKA Genel Sekreterimiz Dr. Emin Yaşar Demirci'ye, bu organizasyona destek veren Akdan Danışmanlık'a, Armada Alışveriş Merkezi'nde çocuklarımıza öğle yemeği verecek işyerlerimize, Hakkari İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Kurtaran ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

 23.12.2014 Salı