HABERLER

Türkiye-İran Van Forumu, 23-25 Ekim 2014 tarihlerinde Van’da Elite World Otel’de gerçekleştirilecek

Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), İran Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IPIS) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) işbirliği ile 23-25 Ekim 2014 tarihlerinde Van’da Elite World Otel’de “Türkiye-İran: Sektörel ve Finansal Derinleşme” teması ile Türkiye-İran Van Forumu gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin sadece İran ile değil, aynı zamanda Orta Doğu, Kafkas ve Karadeniz ülkeleri ile bağlantılarında stratejik bir konumda bulunan Van, tarih boyunca ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin kilit noktasındaki şehirlerden biri olagelmiştir.

Günümüzde de Van, Türkiye için İran ile birlikte tüm Orta Asya, Güney Asya ve Kafkasya ülkelerine çıkış kapısı, İran için ise Türkiye ile birlikte tüm Avrupa ülkelerine erişim noktası konumundadır.

Ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilere katkısı bağlamında; Türkiye-İran arasında tercihli ticaret anlaşması imzalanması, serbest ticaret bölgesi kurulması, Van’da bir İran Konsolosluğu açılması, buradaki mevcut sınır kapısının modernizasyonu, yeni sınır kapılarının açılması, ticaret ve sanayi odaları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, İran-Türk İş Konseylerinin faaliyetlerini yoğunlaştırması, etkin fuarlar düzenlenmesi, karayolu-demiryolu-havayolu ulaşım imkanlarının geliştirilmesi, “kardeş şehirler” arası ilişkilerin yoğunlaştırılması, sivil toplumun daha etkin olmasının sağlanması vb. sayılabilir.

Bu alanlarda yapılacak çalışmalar, Van’ı gerek İranlı gerekse Türkiyeli işadamları için cazibe merkezi haline getirecek, İran ile 300 kilometreye yakın sınırı bulunan bu serhat şehrini ekonomik bakımdan Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri haline getirecektir.

Ayrıca, bu alanlarda etkili sonuçlar alınması yanında, İran-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi, Van’ın ekonomik bakımdan gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. İki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinin gelişmesi, diğer Güneydoğu Anadolu illeri ile birlikte Van ilinde görülen sosyoekonomik sorunların çözümüne de büyük katkı sağlayacaktır.

İran ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının 2014 yılı başında Van’da bir araya gelmesinden alınan ilhamla düzenlenecek olan Türkiye-İran Van Forumu, özelde Van şehrinin, genelde Türkiye ve İran ekonomilerinin karşılıklı derinlik kazanmasına stratejik ve entelektüel katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

“Türkiye-İran: Sektörel ve Finansal Derinleşme” ana teması ile gerçekleştirilecek forumda şu alt temalar ele alınacaktır:

Kamu Diplomasisi
Kültür ve Turizm
Eğitim (Dil)
Sağlık ve Sağlık Turizmi
Enerji ve Petrokimya
Sanayi
Türkiye-İran Medeniyet Diyaloğu
Lojistik, Ulaştırma ve Haberleşme
Bankacılık ve Finans
Ekonomi ve Ticaret
Medya ve İletişim
Bilim ve Teknoloji
İnşaat, Müteahhitlik ve Altyapı

Forum programı için tıklayınız16.10.2014 Perşembe