HABERLER

DAKA Van İli KOBİ Komitesi Toplantısı

Kalkınma Ajanslarının temel görevlerinden biri olan Kamu, Özel kesim ve STK’lar arasındaki işbirliğinin ve koordinasyonun geliştirilmesi amacı doğrultusunda oluşturulan komitelerden KOBİ Komitesi ilk toplantısını saat 10:00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirdi.

Komite üyeleri arasında bulunan Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, KOSGEB, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü, İhracatçılar Birliği ile VASİAD, VANSİAD, VANGİAD ve Kadın Girişimciliği Destekleme Derneği (Mikro Kredi Uygulama Merkezi) temsilcileri toplantıda Ajans Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci'nin yaptığı açılış konuşması ardından çalışmalarına başladı.

Yapılan bu ilk toplantıda öncelikle KOBİ Komitesinin neden kurulduğu, çalışma prensipleri ve Bölge Plan ve Programları açısından önemi Ajans Uzmanlarından Muharrem Başer tarafından aktarıldı. Arkasından Ajansın destek mekanizması ve bunun KOBİ’ler açısından nasıl değerlendirilebileceğine dair detaylı bir sunum Ajansın Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı Volkan Güler tarafından yapıldı.

Toplantıda KOBİ’lerin farkında oldukları ya da olmadıkları temel öncelikler konusunda görüşler dile getirildi. Bu kapsamda ilde KOBİ'lerin ortak kullanımına yönelik fiziksel mekanların durumu değerlendirilirken bir yandan da sanal ortamda (İnternet) de hem KOBİ'lerin kullanımına yönelik hem de KOBİ temsilcileri için istatistiklerin üretilebileceği bir sistemin gerekliliği dile getirildi. Toplantıda üye kuruluşların bu konuda sağlayabilecekleri katkılar değerlendirildi ve detayları planlanmak üzere bir sonraki toplantının gündemine alındı.

Toplantı üyelerin samimi ve katılımcı bir şekilde görüşlerini beyan etmeleri ile bir sonraki toplantının zamanının planlanması ile sona erdi.


10.12.2009 Perşembe