HABERLER

Erbil’den gelen gazeteciler Akdamar adasında

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) davetlisi olarak Van’a gelen Irak Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’den gelen gazeteciler tarihi Akdamar Adası’ndaki Akdamar Kiliseyi gezdi.

Sabahın erken saatlerinde otelden hareket eden Kürdistanlı gazeteciler Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası’na hareket etti. Daka Planlama, Programla Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay ve Daka Uzmanı Harun Örnek’in organizasyonuyla Gevaş’taki Deniz Grand Tesislerine gelen gazeteciler buradan tekne ile Akdamar Adası’na geçti. Yeşil badem ağaçlarının arasından geçen misafirler tarihi Akdamar Kilisesi önünde çekim yaparak bu tarihi yapı ile ilgili Van’ın profesyonel tur rehberlerinden biri olan Mehmet Emin Toktaş’tan bilgi aldı. Kilise önünde bol bol hatıra fotoğrafı çektiren gazeteciler daha sonra kilisenin içindeki görüntülerine devam etti. Akdamar Adası’na gelen yerli ve yabancı turistlerle de özel röportajlar yapan Kürdistanlı gazeteciler kendilerini bekleyen tekne ile yeniden Gevaş’a döndü. Erbil’den gelen gazetecilerle birlikte öğle yemeği yiyen Daka Planlama, Programla Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, Erbil’den gazetecilerin Van programı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) olarak bölgenin potansiyelini yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmaya devam ettiklerini anımsatan Çakay, “Özellikle TRB-2 bölgesi dediğimiz Van, Muş, Hakkari ve Bitlis illerinin tarih, turizm, kültür anlamında birçok potansiyeli var. Biz genelde bölge, özelde Van ilimizin bu tarihi ve turistik değerlerinin tanınması anlamında Daka olarak çalışmalar yürütüyoruz. Ve bu nokta da özellikle İran ve Kuzey Irak bizim için çok önemli bir potansiyel. Özellikle yaz turizminin Kuzey Irak’ta ciddi bir potansiyel olduğunu tespit ettik. Hem bölge planı çalışmalarımızda, hem de akrabalık bağlarından oluşan ilişkilerden dolayı ciddi bir pazar ve imkan sunuyor. Bu noktada yaklaşık biz 3-4 aylık bir süre içerisinde bir program üzerinde çalıştık. Bir kaç ay önce Kuzey Irak’a gittik. Oradaki yetkililere buradaki potansiyeli nasıl tanıtabiliriz diye. Erbil’deki baş konsolosluğumuzun oradaki çalışanların da katkıları ve desteğiyle, Erbil’deki yine turizm ve seyahat acente yetkilileriyle bir araya geldik. Ardından bir program düzenledik. Tam da Van Kahvaltısı Guinness Rekor denemesine denk geldi. Kuzey Irak’tan turizm otoriterlerini ve medya grubunu bölgeye getirerek Van’ın ve bölgenin turizm potansiyelini tanıtmaya dönük bir çalışma yaptık. Bu program kapsamında şuanda Kuzey Irak’tan 25’e yakın medya temsilcisine Van’ı ve bölgemizi tanıtmış oluyoruz. 4-5 günlük bir program çerçevesinde Erbil’den gelen medya temsilcilerine kentimizin tarihi ve turistik ören yerlerini gezdiriyoruz. Van kahvaltısının Guinness Rekor’una girişi inci kefali balığının göçü, tarihi Akdamar Kilisesi, Muradiye Şelalesi, Van Kalesi ve diğer mekanları tanıtıyoruz. Medya temsilcilerinden bu tarihi mekanlara çok yakın ilgi ve alaka var. Şunu gördük ki Kuzey Irak’ta Van çok iyi tanınmıyor. Bölgemiz çok iyi tanınmıyor. Aslında Van olduğu yerde değil. Bir yandan akrabalık ilişkilerimiz var ama bir yandan da birbirimizi de ihmal etmişiz. Bu tür etkinliklerle ilişkilerin devam edeceğini, tanıtım ayağının özellikle turizm boyutunda bölgenin tanıtımını sağlayarak, bölgemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına destek sağlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.04.06.2014 Çarşamba