HABERLER

Van, DAKA’nın da desteğiyle dünyanının en kalabalık kahvaltı rekorunu kırdı

Kahvaltısıyla meşhur Van, Amerika’nın 18 bin 941 kişiyle kırdığı kahvaltı rekorunu 51 bin 793 kişi kişiyle kırılması çok zor bir başarıya imza attı.
Van Ticaret Ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın da (DAKA) destek verdiği 'Dünyanın En Kalabalık Van Kahvaltısı' rekor denemesi için vatandaşlar sabah 05:00’den itibaren Van Kalesi’nde bulunan Atatürk Kültür Parkı’nı doldurmaya başladı. 7’den 70’e binlerce kişinin akın ettiği Kültür Parkı’ndaki rekor denemesi Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici’nin talimatıyla 07:00’den itibaren turnikelerden geçen vatandaşlar tek tek alana alınmaya başlandı. Yöresel kıyafetli kadın ve erkeklerin renkli görüntüler oluşturduğu alanda kurulan 60 çay, 20 kahvaltı paketi, 10 sıcak ikram dağıtım istasyonundan 18 çeşit kahvaltılıklarını alan vatandaşlar, 'aynı anda kahvaltı yapma' rekorunun kırılacağı saati beklemeye başladı. Rekor denemesi için yaklaşık bin kişinin görevlendirildiği alanda, gönüllüler tarafından hazırlanan 35 bin kahvaltı paketi vatandaşlara dağıtıldı.

Saat 09.00'dan itibaren başlayan rekor denemesi için Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından tutanaklar tutularak kayıtlar alındı. Vatandaşlar, 25 bin sandalye ve 6 bin masanın yerleştirildiği alana sığmayınca, evlerden getirilen malzemelerle yer sofraları kuruldu.

Kahvaltı programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Van, Doğu Anadolu'nun yükselen yıldızıdır. Kalkınma odağıdır. Van'ın çok güzel değerleri var. Biz bu değerleri barış ve huzur ortamında halkımızın refahına dönüştürmek istiyoruz. Van kahvaltısını artık tüm dünya bilecek, bütün dünyayı artık Van'da misafir etmek istiyoruz. Etnik yapısı ne olursa olsun, mezhebi, dini ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkes birlikte Van'a sahip çıkıyor. Tekrar hayırlı olsun" diye konuştu.

Muğla'dan Van'a gelerek rekorun kırılmasına destek verdiğini anlatan Süheyla Gökşehir, "Kahvaltı rekorunun kırılacağını duyduğumda çok mutlu oldum. Ben de destek vermek istediğim için alana geldim. Çok güzel bir etkinlik. İnşallah rekor kırılacak ve ABD'nin elinde bulunan bu unvanı Van'a getireceğiz. Vanlılar da etkinliğe çok önem vermiş." ifadelerini kullandı.

Kahvaltının ardından kürsüye çıkan Guinness Van Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici, bu alanda 2011 yılından beri rekor kırılmadığını belirterek, "Bu rekor 18 bin 941 kişiyle Amerika'ya aitti. Amerika için üzülüyorum, çünkü Van'a hayırlı Uğurlu olsun. Yeni bir dünya rekoru. Van 51 bin 793 kişi ile rekoru kırdı." dedi. Gemici’nin dünyanın en kalabalık rekorunu açıklamasının ardından parkı dolduran binlerce kişi sevinç gösterilerinde bulundu. Guinness rekorunun açıklanmasının Gemici, madalya ve başarı belgesini Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya ile Eş Başkan Hatice Çoban’a takdim etti.

Rekorun ardından Anka Kültür Sanat Merkezi'ne bağlı 30 kişilik "Dillerin Çığlığı" isimli koronun Türkçe, Kürtçe, Zazaca, Farsça, İbranice, Azerice, Soranice, Lazca, Arapça, Ermenice şarkılar seslendireceği program kapsamında, halk oyunları gösterileri, ilahi dinletileri gibi etkinlikler de düzenlendi.03.06.2014 Salı