HABERLER

YYÜ, DAKA Desteğiyle Enerji Üretecek

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2012 yılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının Özendilirlmesi Mali Destek Destek Programı kapsamında kurulan güneş enerjisi santrali ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kendi elektriğini üretecek.

Güneşli gün sayısı bakımından Antalya'dan sonra ikinci sırada yer alan Van'da YYÜ tarafından hazırlanan proje ile üniversite yerleşkesine 400 Kilowatt güce sahip güneş enerjisi santrali kuruldu.

Santral sayesinde yıllık 3 milyon lirayı bulan elektrik faturasına yılda 280 bin lira katkı sunmayı planlayan üniversite yönetimi, yakın zamanda kuracağı 3 megawatt gücündeki yeni santralle de üniversitenin tüm enerji ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Güneş enerjisi santralinin açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, santrallerin kurulmasının temelinde yeni bir ekonomi kurma sevdasının olduğunu, bunun da "yeşil ekonomi" olarak adlandırıldığını söyledi. Doğan, bu çalışmanın doğaya en az zararı vererek insan hayatını kolaylaştıracak ve üretimde herhangi bir daralmaya sebebiyet vermeyecek şekilde ekonomiyi yeniden dizayn etme projesinin bir alt modeli olduğunu belirterek Van gibi kalkınma sürecine yeni başlayan yerlerin ileri modelleri kendilerine daha iyi rehber alması gerektiğini ifade etti.

Doğaya zarar vermeden veya en az zararı vererek ekonomik faaliyetleri en üst seviyede yapma fırsatını bulacak projeleri geliştirmek gerektiğine değinen Doğan, şöyle konuştu: "Dünyada olduğu gibi burada da farklı bir fiyat politikası uygulanmalıdır. Örneğin İspanya'da akademik kuruluşların yaptığı güneş enerjisi üretim sistemlerine kilowatt başına 1 avro ödenirken, normal bir üretici firmaya 20 sent civarında bir ödeme yapılıyor. Burada amaç ARGE çalışmalarını finanse edecek bir kaynak oluşturmaktır. Daha çok enerji üretiminden ARGE'ye yönelmiş bir yapının kurgulanmasında fayda var. Önümüzdeki dönemde Van'da güneş enerji sistemi önemli bir ekonomik faaliyet alanı olacak. Burada üniversitenin rol alabilmesi için de teknik bir altyapıya ihtiyaç var. Bence DAKA'nın desteklemesi gereken o teknik altyapıdır."

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da 400 kilowatt kapasitedeki santralin üniversite için yeterli olmadığına işaret ederek, bugünkü açılışın, 'dikkati çekmek ve adım atmak' olarak değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Santralin yakınındaki boş araziyi de santrale ek bölüm olarak tasarladıklarını ve hazırlıkların tamamlandığını anlatan Battal, ikinci projeleri olan 1 megavat gücündeki ikinci bölümü de kısa sürede devreye sokmak istediklerini dile getirdi.

Bu anlamda DAKA'nın da desteklerine ihtiyaç olacağını vurgulayan Battal, şöyle konuştu: "Tabii üniversitelerin birinci dereceden fonksiyonu, üretimi direkt kendisinin yapması değil. Birinci derece fonksiyonumuz eğitim, öğretim, araştırma, ARGE yapma ve ARGE ile beraber sanayicilere öncü olup lokomotif işlevi görerek bu öncülüğünü üretime yönlendirmektir. Üniversitemiz de bu kapsamda bir adım attı. Bu tesisin şu anda beklediğimizden yüzde 10 daha fazla üretim yapacağı görülüyor. Dolayısıyla üniversite olarak halkımıza, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza öncü olmak kaydıyla her türlü desteği vereceğimizi de ifade etmek istiyorum." 

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, açılış töreninde bir konuşma yaptı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın kuruluşundan itibaren güneş enerji sisteminin gelişmesine bölgede büyük önem verdiklerini belirten Demirci, bu kapsamda farkındalık oluşturmak amacıyla mali destek programlarında da iyi sonuçlar görmeye başladıklarını kaydetti.  Bölgede Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki proje ile birlikte üçüncü güneş enerji santralini hizmete aldıklarını bildiren Demirci, yapımı devam eden 2 projenin de hizmete alınmasıyla birlikte yıllık enerji üretiminin 4,5 Megawatt'a yükseleceğini kaydetti.

Güneş Enerji sisteminin kurulmasında dışa bağımlı olmamak için yatırım yapacak firmaların teknolojik yatırımlara yönelmeleri tavsiyesinde bulunan DAKA Genel Sekreteri Demirci, 1960 yılında Türkiye ile G. Kore’nin birlikte girdikleri ve şu anda dünyadaki otomotiv sektöründeki konumunu örnek gösterdi. Demirci, şunları kaydetti: “Bugünkü açılışla çok doğrudan ilişkili olmayan iki konuya değinerek sözlerini tamamlamak istiyorum. Bir tanesi 1960’lı yıllarda Türkiye ile G. Kore otomotiv endüstrisi söz konusu olduğu vakit ikisi de eşit noktadaydı. Çünkü ikisinin de otomotiv endüstrisi yoktu. G. Kore, Türkiye ile gelişmişlik noktasında da çok gerideydi.

Ama iki farklı yolla, iki farklı strateji ile G. Kore otomotivde bir dünya devi oldu. Türkiye halen yeterli kapasiteyi oluşturma noktasında ciddi sorunlar yaşayan sektör olarak bir ülke. Sebebi de Türkiye iç piyasasını bir tür bayilik sistemiyle dışarıdan gelen sermayeye açıp talan edilmesine müsaade ederken G. Kore büyük şirketlerin ölçek oluşturan şirketler kurularak bu kapasitenin dünya ölçeğine gelişmesine yol açtı. Bu tarihi bir örnek.”

Bu örnekle güneş enerjisi ile ilgili yatırımlar söz konusu olduğu vakit DAKA olarak çeşitli kuruluşların kapısını çaldık. EPDK’nın kapısını çaldık. Enerji Bakanlığı’ndaki bürokratların kapısını çaldık. Biz onlara “2023 için 5000 Megawatt'lık bir güneş enerjisi hedeflerinize uluşmak istiyorsunuz, 600 Megawatt'lık bir kota belirlediniz bunu bölmeyin. 600 Megawatt’ı tek başına Van’a verin. Van’a vermiyorsanız o zaman Konya’ya verin. Ama bölmeyin. Bir de bu tür şirketlere mutlaka ve mutlaka teknolojiyi getirme şartı koşun. Yani biz bunun teknolojisini üretebildiğimiz noktada bunun yatırımcısını ürettiğimiz noktada enerji yatırımı yapmak sade ve sadece dışa bağımlılığı artıran bir unsurun ötesine geçemeyecektir. Dolayısıyla bu da bizim için bir stratejik tercih olmalı, burada bu adımları çok hızlı bir şekilde atmalıyız. Yoksa kendi doğal kaynağımız güneşimizi kullanıyoruz, bağımlılıktan kurtuluyoruz derken bağımlılıklar yaratacak ilişkilerin kucağına düşmüş olabiliriz.”

Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu vurgu yapan Demirci, konuşmasını şöyle tamamladı: “Ve biz de önemli olduğu için bu noktadayız. Ama bir de yenilenebilir enerji limiti yaratmayalım. Bunun da çok önemli bir husus olarak altını çizelim. ‘Yenilenebilir Enerji’ benim yaklaşımımım alternatif bir enerji değil. Çünkü alternatif enerji demek, diğer enerji kaynaklarının hiçbir şekilde kullanılmadığı ve tamamen yenilenebilir enerjiye dayalı bir enerji sistemi. Bu şu anda mevcut haliyle mümkün ve sadece fantastik bir düşünce. Alternatif enerji değil ama enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmede daha etkin ve verimli kullanmada çok önemli araçlardan bir tanesi. Van’ın bu konuda taşıdığı potansiyeli biliyoruz ve bunu sonuna kadar kullanmakta da kararlıyız.” 

Güneş Enerjisi Santrali Projesi'nin koordinatörü YYÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Naci Genç ise santralle ilgili teknik bilgileri aktardığı konuşmasında sistemi kurmalarındaki tek hedeflerinin elektrik faturasından kurtulmak olmadığını söyledi.

Üniversitenin elektrik faturası yükünü minimuma indirmenin yanında bölgede tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 90'ını tüketen kamu kurumları, mesken ve küçük ölçekli işyerlerine örnek olmak amacı da güttüklerini anlatan Genç, şunları kaydetti: "Bu durumda kamu kurumları tükettikleri enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılarsa büyük bir katkı sağlayacakları kanısındayız. Farkındalık oluşturmak, yaklaşık 3 bin 100 saat ile yıllık ortalama güneşlenme süresi bakımından Türkiye ortalamasının epeyce üzerinde olan ilimizde ve bölgemizde güneş enerjisi santrallerinin yapılması noktasında farkındalık oluşturmak da bu projenin diğer bir hedefiydi. Üniversite bünyesinde bu santrallerle ilgili akademik çalışmalar yapmak ve bu alanda uzman öğrenci yetiştirmek diğer bir hedefimiz. İlerleyen süreçte bu hedefimizin sonuçlarını daha net göreceğiz."

Genç, bu projenin bölgede örnek olması amacıyla özellikle kamu kurumlarında bu tip projelerin hızla uygulamaya konulmasının önemli katkı sağlayacağına değinerek 5 yıl içerisinde bölgede tüketilen elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 30'unun güneş enerjisi santrallerinden elde edilebileceğini sözlerine ekledi.
 
Konuşmaların ardından santralin açış kurdelesini kesen Vali Doğan ve katılımcılar, paneller ve sistemin işleyişiyle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa Van Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, Van Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sinan Sarıkaya, İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanı Ömer Arvasi, güneş enerji santrali yüklenici firma yetkilisi Mahmut Köroğlu, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.30.04.2014 Çarşamba