HABERLER

DAKA İtalya Çalışma Ziyareti

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu üyeleri, Bitlis Valisi Nurettin YILMAZ, Muş Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Ferzinde YILMAZ, Van İl Genel Meclis Başkanı Semira VARLI, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet ŞEN, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus SİNECEM, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir KANDAŞOĞLU, Kalkınma Kurulu Başkanı Bilal DAĞDAĞAN, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ, iki birim başkanı ve üç DAKA uzmanından oluşan heyet, İtalya’nın Emilio-Romagna bölgesinde faaliyet gösteren bölgesel kalkınma ajansı ERVET’e (Emilia-Romagna Valorizzazione Economica Territorio) ve Sicilya’nın Sirakuza kentindeki yerel  kalkınma ajansı  G.A.L’ e (Gruppo di Azione Locale Val d'Anapo) bir çalışma ziyaretinde bulundu. 

ERVET Avrupa Politikaları ve Uluslararası İşbirliği Birimi Başkanı Roberta Dall’Olio, ERVET’in yapısı ve bölgesel planlama/programlama çalışmaları ile bölgesel hükümete sundukları teknik destekleri açıklayan ayrıntılı bir sunum yaptı ve DAKA heyetinin sorularını cevaplandırdı.  Ayrıca, Ar-Ge ve teknoloji transferi konusunda uzmanlaşmış olan ASTER Araştırma ve Teknoloji Transferi Ajansı’ndan  Valerie Donati, bölgedeki araştırma laboratuarları ve inovasyon merkezlerini birbirine bağlayan ve işletmelerin üretim sorunlarına çözümler üreten Emilio-Romagna yüksek teknoloji ağı hakkında; Ervet Bölgesel Kalkınma Birimi Başkanı Paola Maccani ise organik gıda sektörünün uluslararası piyasaya açılması, bölgeye yapılan yatırımların ve turizmin desteklenmesi gibi spesifik konularda yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

İtalya’nın kuzeyine göre kalkınmada daha dezavantajlı konuma sahip olan Sicilya’da ise  Sirakuza şehrinde faaliyetlerini sürdüren yerel kalkınma ajansı  G.A.L. - Gruppo di Azione Locale Val D'Anapo ziyaret edildi. G.A.L. Direktörü Sebastiano Di Mauro, organik tarım ürünlerinin pazarlamasında üreticilerin mümkün olan en iyi fiyattan ürünlerini pazarlayabilmesini hedefleyen Avrupa–Akdeniz Kooperasyonu hakkında DAKA heyetine bilgi vererek, bu kooperasyonun yeni bir yapılanma olduğunu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin de bu yapılanmada yer alması gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, Sirakuza’da faaliyetini sürdüren bir agro-turizm işletmesi de ziyaret edilerek organik tarım ve turizm faaliyetleri yerinde gözlemlendi. 

DAKA’nın İtalya’da kurduğu temaslar sürdürülecek ve bölgemizin yurtdışında tanıtımına ve ürünlerini pazarlayabilmesine yönelik faaliyetler devam edecektir.


31.10.2009 Cumartesi