HABERLER

2023 Ortak Akıl ve Stratejik Eylem Planı’nın startı Gürpınar’da verildi

Van Valiliği’nin öncülüğünde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) organizasyonuyla 'Van İli ve İlçeleri Vizyon 2023 Ortak Akıl ve Stratejik Eylem Planı'nın startı Gürpınar'da verildi.

Gürpınar Atatürk İlköğretim Okulu konferans salonunda yapılan toplantıya İlçe Kaymakamı Metin Yılmaz, DAKA Proje Koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Bülbül, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nahit Aktaş, DAKA Planlama, Programlama ve Koordinasyon Birimi Başkanı M. Emin Çakay, birim uzmanları Şeyda Karadağ ve Harun Kaptaner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Avşin, Gürpınar Ziraat Odası Başkanı Faruk Irtak, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, muhtarlar, üretici firma yetkilileri ve esnaflar katıldı.

Açılış konuşması yapan Proje Koordinatörü ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Yaşar Bülbül, "Van çok kadim bir kent olup birçok medeniyete başkentlik yapmış bir ilimizdir. Van doğunun incisi, İran ve Irak'a çok yakın sınır konumunda bir il. Peki bu potansiyele, bu geçmişe, bu imkanlara rağmen Van layık olduğu yerde mi? Van nerede olmalıydı? Van Kalkınma Bakanlığı'nın yapmış olduğu endekste sosyal ekonomik girişimci liginde 75. sırada yer almaktadır. Van, Bitlis, Muş ve Hakkari, üstelik Van merkez olmasına rağmen, DAKA bölgesi Türkiye'nin ürettiğinin yüzde birini üretiyor. Ülkemiz verimlilik projesinde 26 bölgeye bölündü. Ekonomik olarak son sırada olan bu bölgenin ihracatta 430 milyon dolar gibi bir rakamla çok düşük bir meblağda olduğu görülmektedir. Türkiye 2023'te 500 milyar bir ihracat yapmayı hedefliyor. Ekonomik bölgeler bazında ele aldığımız zaman Van maalesef en alt sıralarda. Türkiye'nin bir endişesi vardı, şimdi büyüdük rahatlayabiliriz artık. Bölge olarak tempoyu artırmamız ve tembellikten çıkıp hak ettiğimiz yere gelmemiz gerek. Ülkemiz büyümüş olabilir ama bu yetmez. Yılların açığını kapatacağız. Hep geriden gelmeyi bırakıp yarışa ortak olup bir an önce üreten, kendi kaynaklarını kullanan bir ülke ve bölge olmalıyız. Kaynaklar şu an kullanılıyor olabilir, ama önemli olan bunu devam ettirmektir. Bizim amacımız bu kaynakları en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz. Zamanın kıymetini bilip kullanmadığımız zamanın hesabını vermeden önce elimizden geleni en iyi şekilde yapıp zaman israfından kaçmamız gerekir. Kaynakları kullanırken daha etkin kullanmak lazım. Kaynakları en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz, bunu bilmemiz gerek.

Bu bölgeyi tarayıp kaynaklarını tespit edip onları en iyi şekilde kullanmayı modellersek, Türkiye'nin 2023 vizyonuna en büyük katkıyı sağlarız. 26 bölge içinde en az üretim yapan biziz. Bu durumda ne yapmak lazım, bu bölgenin kendine özgü öncelikli kaynaklarını ortaya çıkartıp, eksikleri tespit edip, rekabet olsun diye, uluslararası bazda güçlü olsun diye buraya özgü kalkınma planları yapılması gerekir. Bunun için de buradan iyi bir tercümanın olması gerekir. Onun için sizin yanınıza geldik. Buraya ait en iyi bilgiyi buranın insanı, buranın üreticisi, STK'sı, bürokratı ile ortak çalışma sonucu ortaya çıkar. Gürpınar'da elimizde ne var? Ne yapılabilir? Ne üretilebilir? Nasıl bir yol takip edilebilir? Bunu sizlere soracağız ve sizden bilgi alacağız. Bugün sizden alacağımız verileri ele alıp bürokrasinin gözü önünde sizlerle beraber yapacağız. Biz size destek çıkacağız, siz de Gürpınar halkı olarak gayret göstereceksiniz, geri kalan ise bizim işimiz. DAKA yol gösterecek, Valilik yanımızda olacak, bu işi başaracağız. Tüm dünya kalkınıyorsa biz de kalkınabiliriz. Sizler 2023'te Van'ı nerde görmek istersiniz? Çocukların rüyası neden gerçekleşmesin? Bu rüyayı gerçekleştirmek için ortak bir çalışma yapıp, sizler fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşırsanız, toplu bir yoğunluk oluşturup içinde tercih yapıp çalışmalara başlanılacaktır. Burada 6 ay gibi bir süre beraber çalışacağız. Bu süre içerisinde sürekli Gürpınar'a geleceğiz. Sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda proje yapıp, bu projeleri uygulamaya aşamasına getirip Vali Bey'in onayı da olduktan sonra başlatacağız. Bu vesileyle ihracat artacak, üretici gelecek, istihdam artacak, gençlerimiz başka illere gitmeyecek. Biz ülke bazında gereken yerlere bu projelerimizi sunacağız, görüşmeler yapacağız ve kendilerine diyeceğiz ki; bu süreçte Van'a gelmeyen geç kalır. Bu süreç hep ilerleyecek, her yıl daha da büyüyecek. Bu sene bitti gidelim yok. Dileğimiz, duamız, temennimiz bu doğrultuda olacak. Son olarak şunu tekrarlamak isterim ki; sizden verileri alıp size geri dönüşümünü sağlayacağız" şeklinde konuştu.

İlçe Kaymakamı Metin Yılmaz ise Van'ın ekonomik yönden kalkınması, geleceğe yönelik bir projeksiyonun oluşması için üretmek gerektiğini ve bunun da ortak bir çalışma çerçevesinde yürütülmesi ve gerçekleştirilmesiyle sağlanabileceğini kaydetti. Yılmaz, "İlçemizi ekonomik yönden değerlendirdiğimizde çok iyi bir potansiyele sahip. Ama ne yazık ki bugüne kadar yeterli kullanılmadığı bir gerçek. Bir diğer gerçek ise; üretimin, çalışmanın, işin ve aşın olduğu bir yerde huzur ve mutluluğun da olduğu gerçeğidir. Bunun tam tersi durumda üretimin olmadığı, işsizliğin olduğu, üretilen değerlerin tam adil bir şekilde dağıtılmadığı bir toplulukta ise, toplumsal huzursuzluk ve kargaşa ortamı doğmaktadır. Bu genel ekonomik kaygı çerçevesinde ilçemizi değerlendirdiğimizde, son zamanlarda ekonomik yapımızda gözlemlenen olumlu gelişmeler, bu potansiyelin yeterli kullanılmadığı bir tablo ile karşı karşıyayız. Bu da bir takım sonuçlar doğuruyor. Bu sonuçlar ekonomik yoksunluk ve yoksulluktur. Bu toplantının ilimizin ve ilçemizin ekonomik değerlerin ortaya çıkartılmasında ve ekonomik kalkınmasında bizlere yeni bir ufuk açması ve bu süreçte olduğu daha önce de siz değerli yatırımcıları yanımız görecek olma inancıyla hepinize toplantıya teşviklerinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantı, katılımcılara bölgenin kaynakları, yapılması gerekenler, üreticinin fikir ve düşünceleri, ne tür projeler yapılabilir konularını yazacakları anketlerin dağıtılması ve bunların doldurulup daha sonra değerlendirilmek üzere toplanmasıyla son buldu.04.03.2014 Salı