HABERLER

DAKA heyeti Kocaeli'li yatırımcıları TRB-2 Bölgesine yatırıma davet etti

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) heyeti Kocaeli’deki yatırımcıları TRB-2 bölgesinde yer alan Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’de yatırıma davet etti.  

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), 2014 yılı için açıkladığı ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ (GMDP) bilgilendirme çalışmaları kapsamında Kocaeli’nde işadamlarıyla bir araya geldi. Toplantıya DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut, Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel, İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Halil İbrahim Güray, Van Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sinan Sarıkaya'nın yanı sıra birçok işadamı ve sanayici katıldı.


Toplantıya ev sahipliği yapan Marka Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut kısa bir açılış konuşması yaptı.  DAKA'nın sanayisi gelişmiş illerde bölgeye yatırımcı çekmek için başlattıkları programı desteklediğini belirten Akbulut, başta sanayi kenti Kocaeli'den olmak üzere bağlı oldukları illerdeki sanayici ve işadamlarının Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'e yatırım yapmalarını istedi.  Akbulut, bölgelerinde rekabetçi olamayacak sektörlerin bulunduğunu anımsatarak, "Örneğin tarım ve hayvancılık, tekstil gibi. Daha ucuz emeğe ve çok büyük arazilere ihtiyaç duyan sektörler. Bunlar Kocaeli ve İstanbul'da rekabetçi değiller ama o bölgede yatırım yaptıkları takdirde rekabetçi olabilirler. Oraya katma değer katarlar, işsizliğin azalmasına katkıda bulunurlar. Yatırımcılar için lojistik konusu çok önemli. Yatırımcılar için demiryollarının hızlı ve etkin çalışıyor olması önemli" şeklinde konuştu.


TRB-2 Bölgesine yatırım yapacak yatırımcı İstanbul ve Kocaeli’den 22 kat daha avantajlı
Heyete başkanlık yapan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci de bir konuşma yaparak yatırımcıları TRB2- bölgesine yatırıma davet etti.  Program kapsamında Van, Hakkari, Muş ve Bitlis illerinde yatırım yapacak firmalara 2 milyon liraya kadar destek vereceklerini söyledi. Ayrıca teşvik belgesi almış bir firmanın teşvik süresi boyunca İstanbul ve Kocaeli'de yatırım yapan firmalardan 22 kat daha avantajlı olduğunu dile getiren Demirci,  bölgeye büyük ölçekli yatırımcıların gelmesini istediklerini kaydetti.  Demirci, "Yenilenebilir enerji dediğimiz, özellikle de güneş enerjisinden bahsetmek istiyorum. Bölgenin ciddi bir güneş enerjisi potansiyeli olduğunu ve Konya'dan sonra en yüksek kotanın Van'a verildiğini söylemeliyiz. Aynı zamanda yatırımcı ilgisi var. OSB'de yer tahsisini yaptığımız 80 milyon Euro değerinde, ekipman üretimine yönelik bir teşvik belgesi alındı. Alman ve Türk ortaklığıyla. Dolayısıyla o alanın ciddi bir yatırım alanı olduğunu, sadece enerji üretmek değil aynı zamanda enerjiyi üretecek ekipmanların üretimi açısından da ciddi bir yatırım alanı olduğunu söyleyeyim. Teşvik belgesi almanın şartı, yatırım tutarının 500 bin TL ve üzerinde olması. İşçi prim payı ödemesi ve işveren pirim payı destekleri var. Faiz indirimi var. 1. ve 2. bölgede faiz indirimi yok. 3. bölgeden başlıyor ve en yüksek indirim 6. bölgede oluşuyor. Cari faizin 7 puanı hazine tarafından karşılanabiliyor. Sadece 6. bölgeye has iki tane destek var. Gelir vergisi stopaj desteği. Yani, işçilerinize ödediğiniz ücretin gelir vergisi stopajı 6. bölgede yok. Bir de sigorta pirim işçi payı 6. bölgede ödenmiyor, diğer tüm bölgelerde ödendiği halde. Bu tabii işçi maliyetleri açısından ciddi bir avantaj sağlıyor. Üst limiti 2 milyon liralık bir program ilan ettik. 200 bin de alt limit. Bize başvuran proje, aynı zamanda teşviğe başvurduğu vakit, proje dışında kalan tutar için, diyelim ki, 10 milyonluk bir yatırıma karar verdi, bizimle ilgili 2 milyon liralık kısmı, 4 milyon liralık bir proje yaptı, kalan 6 milyon lira için de teşvik belgesine bağladığı vakit bizden destek alma şansı 10 puan yükseliyor. Bizim burada 30 Mart itibariyle ödememiz gereken 4 milyon liralık borcumuz var. Siz bölgemizde bir teşvik belgesi alarak, verginizi maliyeye yatırmak yerine kendi işletmenize yatırabiliyorsunuz. Bunu ciddi anlamda bir nakdi yardım olarak da düşünebilirsiniz. Bu tutar yatırım tutarınızın yüzde 44'üne karşılık geliyor” dedi.


Başvurularda evrak teslimi 28 Mart’ta sona eriyor

Genel Sekreter Demirci’den sonra söz alan Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel ise katılımcılara teşvik kapsamında detaylı bilgi verdi. Altunel konuşmasında, “Toplam 20 milyon TL bir bütçemiz var. ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ kapsamında azami destek tutarı 2 milyon lira. Bu şimdiye kadar kalkınma ajanslarının verdiği en yüksek tutar oldu. Asgari tutar da 200 bin lira. Yani 200 bin lira ile 2 milyon lira arasında hibe için programa başvurulabiliyor. Programa yatırım teşvik belgesi sunarak da başvurmak mümkün. Kar amacı güden kuruluşların yatırım teşvikinden faydalanabileceği en yüksek tutar, en yüksek yüzde 50. Yani toplam yatırım bütçesinin yüzde 50’si hibe ile desteklenebiliyor. 6. bölgede imalat sanayinde yapılacak tüm yatırımlar bizim için öncelikli yatırım diyebiliriz. Kimler programa başvurabilir; küçük ve orta büyüklükte işletme tanımına uygun olmak gerekiyor. Sunacağınız teşvik belgeniz ne kadar büyükse yarışmada o derece öne geçiyorsunuz. Online başvuru için son tarihimiz 23 Mart 2014. Evrakın fiziki teslimi için 28 Mart 2014'e kadar bir süre var” diye konuştu.

Van TSO’dan yatırımcılar için ücretsiz Yatırım Destek Ofisi
DAKA heyeti ile birlikte Kocaeli’ye gelen Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Türkiye Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Proje Ofisi İş Geliştirme Uzmanı Yunus Yetkin de katılımcılara Van’a yatırım yapmaları halinde hazırlayacakları projelerde verecekleri teknik destekten bahsetti. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın yatırımcılara proje hazırlama ve teşvik belgesi düzenleme gibi desteklerinin de olduğunu anımsatan Yetkin “İşletmelerimiz Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) gibi kurumların verdiği hibe programlarında bazı zorluklar çekmektedirler. Kendilerinin uygun yatırımcı olup olmadıklarını bilemedikleri için bazen hiç başvuru bile yapmamaktadırlar. Bundan dolayı biz Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Yatırım Destek Ofisi açtık. Yatırım Destek Ofisi'nde başvuru esnasında verdiğimiz tüm hizmetler ücretsizdir. Ancak projeye karar verilip ikinci aşamasında ise çok cüzi bir ücret alınmaktadır. Van’a yatırım yapmak için gelen tüm işadamlarımıza her konuda yardımcı olacağımızı burada belirtmek istiyorum. Geniş bilgi almak isteyenler web sayfamızdan ve iletişim numaralarımızdan da bizimle her zaman irtibata geçebilir” dedi.

 

Konuşmaların ardından DAKA uzmanları, yatırımcılara bölgenin yatırım fırsatları, teşvik ve hibe destekleriyle ilgili detaylı bilgi vererek katılımcıların sorularını cevaplandırdı. 13.02.2014 Perşembe