HABERLER

DAKA, Kocaeli ve Bursa’lı işadamlarının ayağına gidiyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2014 yılında uygulamasını başlattığı ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ bilgilendirme toplantılarına Kocaeli ve Bursa ile devam ediyor. DAKA uzmanları 13 Şubat’ta Kocaeli’de, 14 Şubat’ta ise Bursa’da işadamlarına Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinin yatırım potansiyelini anlatacak.

DAKA heyeti 13 Şubat’ta Kocaeli’de
Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2014 yılında uygulamasını başlattığı ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ ile bölge dışından yatırımcıları bölgeye yatırım yapmaya davet ediyor. 5 Şubat’ta Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın İstanbul’da katıldığı bilgilendirme toplantısının ardından DAKA heyeti bu kez Türkiye’nin sanayideki lokomotifi Kocaeli ve Bursa’daki işadamlarına bölgenin yatırım potansiyelini anlatacak. 13 Şubat 2014 Perşembe günü saat 10.00’da Kocaeli’de Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) toplantı salonunda gerçekleşecek toplantıda DAKA uzmanları, yatırımcılara bölgenin yatırım fırsatları, teşvik ve hibe destekleriyle ilgili detaylı bilgi vererek sorularını cevaplandıracak.

14 Şubat’ta Bursa’da
Emek yoğun sanayinin bölgeye çekilmesi ve KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla Van-Gürpınar karayolu üzerinde ‘Tekstilkent’ kuruldu. Kalkınma Bakanlığı’nın Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 300 dönüm arazi üzerine kurulan Tekstilkent’in üstyapı çalışmaları tamamlanmak üzere dönemin Van Valisi ve şu anda Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün çabaları sonucu hayata geçirilen Tekstilkent’in faaliyete geçmesi halinde yaklaşık 10 bin kişi istihdam edilecek. DAKA heyeti de Türkiye’nin tekstildeki lokomotif illerinin başında gelen Bursalı tekstilcilere hükümetin açıkladığı 6. bölge teşvik sistemini ve DAKA’nın hibe programını anlatacak. Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun da katılacağı 14 Şubat’taki toplantı Bursa Ticaret Odası’nda gerçekleşecek. Saat 16:30’da yapılacak toplantıya çok sayıda tekstilci davet edildi.

Hibe programında alt limit 200 bin, üst limit 2 milyon tl
Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmelere (KOBİ) yönelik hibe programının amacı, yatırım teşvik mekanizmasının daha etkin ve daha yaygın bir biçimde kullanılmasını sağlamak, Ajans destekleri ile diğer devlet yardımlarını bölgede imalat sanayiinin ürettiği katma değeri artırabilecek yatırımlara eşgüdümlü bir biçimde yönlendirmek. Programda KOBİ’lerin Ar-Ge, yeni ürün üretilmesi, ürün çeşitlendirilmesi, kapasite artırımına yönelik yatırımları destekleniyor. Toplam bütçesi 20.000.000 TL olan hibe programı kapsamında yatırımcılara asgari 200.000 TL, azami 2.000.000 TL hibe desteği sağlanıyor. Yatırım teşvik mekanizmasının 6. bölgede yatırımlarda devlet yardımlarından desteklediği imalat sektörlerinde yapılacak yatırımlar, aynı zamanda hibe programından da faydalanabilecek. 

Programın faydalanıcıların sağlayacağı % 50 tutarında eş finansman ve yatırım teşvik belgeleriyle birlikte bölgeye yaklaşık 60 milyon TL tutarında yatırım sağlaması ve 1000-1200 kişilik yeni istihdam yaratması bekleniyor. 


13.02.2014 Perşembe