HABERLER

Bakan Yılmaz, batıdaki girişimcileri TRB-2 bölgesine yatırıma davet etti

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)  Yönetim Kurulu’nun batıdaki işadamlarını Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’ye yatırıma davet için İstanbul’da düzenlediği ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ (GMDP) bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katıldı.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) 2014 yılı için açıkladığı ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ (GMDP) bilgilendirme çalışmaları devam ediyor.  Daha önce Konyalı işadamlarını bölgeye yatırım için davet eden DAKA, bu kez kalabalık bir heyetle adeta İstanbul’a çıkarma yaptı.  İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Elite World Business Otel’de gerçekleşen toplantıya Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, DAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, 23. Dönem İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Bilgili, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak, İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hasan Erkesin, ASKON Genel Sekreteri Bahadır Tuzcu, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdülkerim Karataş, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, TÜMSİAD Van Şube Başkanı Göksel Yarız, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler,  Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Muş İl Genel Meclis Başkanı Muhsin Yiğit, Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Şihmus Sinecem, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, MÜSİAD Van Şube Başkan Yardımcısı M. Faruk Demir, Hakkari TUSKON temsilcileri, DAKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birim Başkanı Mehmet Emin Çakay, DAKA Program Yönetim Birimi Başkanı Bade Altunel, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, DAKA Bitlis Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Muhammed Ali Yıldırım, DAKA Van Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Sinan Sarıkaya, Ajans uzmanları, İstanbul’da bulunan Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Siirt hemşeri dernek başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı. 

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, toplantının açılışında bir konuşma yaparak bölgenin yatırım potansiyelini anlattı. Demirci;  “2014 yılı ‘Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı’ (GMDP) için üst limit olarak 2 milyon TL olarak açıkladık. Bununla amacımız daha nitelikli, daha sürekliliği olan yatırımların bölgede gerçekleşmesini sağlamaktı. Bu yıl hedef kitle olarak sadece bölge içindeki girişimcilerimizi hedeflemedik, bölge dışındaki girişimcilerimizin de bölgeye ilgi duymasını ve yatırım yapmasını amaçladık. Bu da diğer programlardan farklılığını gösteriyor. Diğer bir farklılık, bu bir mali destek programı ama biz bu mali destek programı üzerinden bölgemizin yatırım imkanlarını tanıtacak, özellikle 6. Bölge teşviklerinin yatırımcıya sunduğu imkanların tekrar altını çizip vurgulayacak, farkındalığı artıracak bir şekilde bölgenin imkanlarını tanıtmak amacıyla yola çıktık. Bir diğer amacımız ise girişimciler arasında işbirliği ortamı ve ortaklık kültürünün geliştirilmesidir. Bu ortaklık kültürü çok önemli bir nokta. Zor olduğunu biliyorum. Eğer geleceğimiz olacaksa ortaklık kültüründe de mesafe almamız gerektiğini düşünüyorum. Bölge içinden ve bölge dışındaki yatırımcıların işbirliği ve ortaklık noktasında yine bu mali destek programının bir araç olmasını temenni ediyoruz. Bir başka hedefimiz ve amacımız, aslında bölgeye yatırımcı çekmek. Bu bölgenin sermaye açığını gidermek. Ama sadece sermaye açığı değil. Girişimci ve girişimcilik açığımız da var. Dolayısıyla buradan gelecek yatırımcıların kendi birikimlerini, kültürlerini, deneyimlerini bölge ile paylaşmasını ve bölgenin girişimcilik kültürüne ve girişimcilik ortamına katkıda bulunmasını bu mali destek programıyla temenni ediyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da bir konuşma yaptı. Çözüm sürecinin bölge insanı ve Türkiye için büyük önem taşıdığını belirten Bakan Yılmaz, sürece yönelik çok farklı çevrelerden saldırılar olduğunu söyledi. İran ile yapılan ticaret anlaşmasına ve ticaret hacmine değinen Yılmaz, "Doğu Karadeniz'in ve özellikle Doğu Anadolu'nun gelişmesi, Van'ın geleceği, Erzurum'un, Trabzon'un geleceği aslında büyük oranda İran ile ticaretimize bağlı. İşte biz bunu artırdıkça, geliştirdikçe daha fazla yatırım, daha fazla iş imkanları da doğacak." dedi.

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin 2023 vizyonundaki hedeflerine sadece Ankara ve İstanbul'un enerjisi ile ulaşamayacağını, bütün yöre ve kesimlerin bu sürece katılmasının gerekliliğini anlattı. Elde edilecek nimetlerden de aynı şekilde bütün kesimlerin yararlanması gerektiğini ifade eden Yılmaz, geçen yıllar boyunca Anadolu'nun potansiyelinin yeterince kullanılmadığını, ancak son on yılda Doğu ve Güneydoğu'da önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Bakan Yılmaz, çözüm süreci ve İran ile ticari ilişkilere yönelik de değerlendirmeler yaptı. Çözüm sürecinin aksatılmak istendiğini söyleyen Yılmaz, "Güçlü yönetimi hedefleyenler, güçlü liderliği, istikrarı hedefleyenler, bunu zayıflatmaya çalışanlar aslında çözüm sürecini de bire bir hedefliyorlar. Çözüm sürecini aksatmak istiyorlar. Bunu bir şekilde bozmak istiyorlar. Çok değişik kanallardan değişik çevrelerden bu tür saldırıları görüyoruz. Sabote etme çabalarını görüyoruz. Çözüm sürecini hedefleyenler aslında Türkiye'nin ve bölgenin geleceğini hedefliyorlar. Çoluk çocuğumuzun, gençlerimizin geleceğini hedefliyorlar. Bunlara kesinlikle müsaade etmememiz lazım. Çözüm süreci güçlü hükümetler ve güçlü yönetimlerle yürüyebilecek bir süreçtir." ifadesini kullandı.
 
'İran ile tercihli ticaret anlaşmasını nihayet imzaladık'
İran'a yapılan ve Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı gezide yapılan ticari anlaşmaya değinen Yılmaz, "Ben de Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu Eş Başkanı olarak gittim. Kocaman bir pazar İran, niye daha fazla mal satmayalım İran'a? Niye daha fazla ticaret yapmayalım? Kapılarımızı iyileştirirsek, bürokrasiyi daha da azaltırsak, karşılıklı yatırımlar ortak yatırımlar gerçekleştirirsek, karşılıklı gelişi gidişi işadamları arasında artırırsak tercihli ticaret gibi, serbest ticaret gibi, yeni yeni bir takım ticaret çerçeveleri oluşturursak niye daha fazla refah üretmeyelim bu bölgede? Nitekim son ziyaretimizde İran ile tercihli ticaret anlaşmasını nihayet imzaladık." şeklinde konuştu.

İran ile olan ticaretin Türkiye'deki iki bölge için gelecekte çok daha önemli olabileceğini söyleyen Yılmaz, "Doğu Karadeniz'in ve özellikle Doğu Anadolu'nun gelişmesi, Van'ın geleceği, Erzurum'un, Trabzon'un geleceği aslında büyük oranda İran ile ticaretimize bağlı. İşte biz bunu artırdıkça geliştirdikçe daha fazla yatırım daha fazla iş imkanları da doğacak. Yine bu bölgemizden inşallah tabii bu Suriye meselesi çözüldükçe, daha farklı bir ortam oldukça daha fazla ticaret olacak. Irak şu anda ihracatımızda çok çok önemli bir konuma sahip. Niçin Doğu Anadolu'da üretim yapıp Irak'a ihraç etmeyelim? Kafkaslarla niçin daha fazla ekonomimizi geliştirmeyelim? Daha fazla yatırım, daha fazla ilişki, daha fazla diyalog, bütün bunları sağlamamız mümkün. Türkiye artık geldiği noktada Doğu ve Güneydoğu'da 30 yıllık kullanılmamış, adeta nadasa bırakılmış potansiyeli harekete geçirmek durumunda." dedi.

Bakan Yılmaz, daha sonra toplantıya katılan DAKA Yönetim Kurulu üyeleri ve kurum ve kuruluşların temsilcileri ile toplu fotoğraf çektirdi. 06.02.2014 Perşembe