HABERLER

DAKA heyetinden Konya Valisi Erol’a ziyaret

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, beraberindeki sivil toplum kuruluş temsilcileri ve iş adamlarından oluşan heyetle birlikte Konya Valisi Muammer Erol'u makamında ziyaret etti.

2014 Yılı Mali Destek Programını iş adamlarına tanıtmak üzere Konya'ya giderek çeşitli ziyaretler gerçekleştiren DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, beraberindeki heyetle birlikte son ziyaretini Vali Muammer Erol'a yaptı. 

Kalkınma ajansı olarak her yıl çıkardıkları bir mali destek programlarının olduğunu anımsatan Demirci, bölgenin yatırım imkanlarını bölge dışındaki yatırımcılara da tanıtımını yapmak istediklerini dile getirdi. Konya'nın ilk durakları olduğunu belirten Demirci, "Biraz da Mevlana'nın manevi desteğine ihtiyacımız vardı, onu da aldık. Bundan sonra İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi illerimize de bu tanıtımları yapacağız. Konya bizim ilk durağımızdı ve gördüğümüz ilgiden son derece memnunuz" diye konuştu.

TRB-2 bölgesinin 6. bölge teşvikini tanıtmak amacıyla bütçelerinin yüksek tutulduğunu aktaran Demirci, "Bu programın 2 milyon lira kadar üst bir limiti var. Mart ayının 28'ine kadar başvuru süresi var. Konya'daki gördüğümüz ilgiden memnunuz. İnşallah bu konu sonuçlandırılır, yatırıma dönüştürülür. Konya ile Van arasında bir gönül köprüsünün bir yatırım köprüsüyle de desteklemiş oluruz" şeklinde konuştu.

"Kalkınma ajansları ciddi katkılar ortaya koyuyor"
Konya Valisi Muammer Erol ise, Teşvikte 6. bölge olarak yatırım imkanlarının tanıtılmasına Konya'dan başlanılmasının Konyalılarla Vanlıların bugüne kadar olduğundan daha fazla yakın kol kola ve gönül gönüle olacaklarını söyledi. Yapılan girişimlerin bir başlangıç olması adına yapılan çalışmaların önemli olduğunu kaydeden Vali Erol, "İnşallah arzu ettiğiniz gibi Konya'dan yatırımcılarımız da bu imkanları gezi sayesinde farkına vardıklarını ve değerlendirmeyi düşünürler diye ümit ediyorum. Bu Konya'mız için de bir artı olacak demektir. Kalkınma ajansları bulundukları görev ve sorumluluk alanları içerisinde yer alan illerin potansiyellerini ve yatırımlarını harekete geçirme adına son yıllarda ciddi katkılar ortaya koyuyorlar. Oluşturulan imkanlarla verilen desteklerle harekete geçirilen yatırım kararları bir kenarda bekletilen sermayeler ve imkanlar işe, istihdama dönüşüyor. Bunu görmek de memleketimizin geleceği adına halkımızın huzuru ve refahı adına bizi bir kat daha ümitlendiriyor. Ben 2023 hedeflerine doğru da aslında üzerimize düşen sorumluluğun hakkını verme adına da bir şeylerin yapıldığını, yapılacağını da ortaya koymak gerekiyor. Kalkınma ajansların buna katkısı da büyük. Bundan sonra da daha da büyük olmasını arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Vali Erol, kendisinden önceki Konya Valisi şimdi ise Van Valisi olan Aydın Nezih Doğan'a da selamlarını ileterek, dualarını kendilerinden eksik etmemesi dileğinde bulundu.10.01.2014 Cuma