HABERLER

DAKA heyetinden Konya MÜSİAD Şubesi’ne ziyaret

Konyalı işadamlarını TRB-2 bölgesine yatırıma davet etmek için bu kente giden DAKA heyeti MÜSİAD Konya Şubesi’ni ziyaret etti.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Van Ticaret Borsası (VATBO) Başkanı Selman Toprak, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Diyaeddin Altınal, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Çok, VASİAD Başkanı Ali Çiçeksay, MÜSİAD Van Şubesi Başkan Yardımcısı Kerem Baynal, TÜMSİAD Van Şube Başkanı Göksel Yarız, DAKA Program Yönetim Birim Başkanı Bade Altunel, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, Muş ve Van Yatırım Destek Ofis (YDO) Koordinatörleri, Ajans Uzmanları işadamları ve sanayicilerden oluşan yaklaşık 25 kişilik heyetimiz MÜSİAD Konya Şubesini ziyaret etti.

Bölgemiz ile Konya Bölgesi arasında kurulan kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi için yapılan ziyarette konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, “Van ile Konya arasında kurulan dostluk köprüsünü biz çok önemsiyoruz. Bu anlamda öncelikle MÜSİAD şubeleri arasındaki diyalogu arttırmayı birlikte işbirliğini güçlendirmeyi planlıyoruz. Van bölgesi itibarı ile önemli bir şehir. Biz Van’ı İran sınırına olan yakınlığıyla ihracatta da Türkiye’nin önemli bir oyuncusu olarak görmeyi arzu ediyoruz. Konya’nın uzun yıllar birikmiş bir sanayi ve ticaret deneyimi var. Bizler Van üzerinden ticaretin ve ihracatın geliştirilmesini üzerimize bir borç olarak görüyoruz” dedi.

Ülkemizin Doğusuyla, Batısıyla, Kuzeyiyle, Güneyiyle hep birlikte kalkınmasının önemli olduğunu belirten MÜSİAD Konya Şube Başkanı Şimşek, “Konya’nın ihracatının en önemli kısmı Irak’a yapılmaktadır. Irak Konya’ya Van’dan daha uzak olmasına rağmen biz en önemli ihracat hedefimizi Irak yaptık ve bugün Konya’nın ihracat sıralamasında Irak birinci sıradadır. Siz bizden lojistik olarak daha avantajlısınız bunu iyi değerlendirmeniz gerekli. İran’la ambargoların da kalkacağına dair ciddi işaretler var. Bölgede isteseniz de istemeseniz de İran’la ticaretin yıldızı olacaksınız. Bunu değerlendirirseniz bizleri de oraya taşıyacak özelliklere sahip olacağınıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

MÜSİAD yönetiminin ev sahipliğinden dolayı ‘teşekkür’ ederek konuşmasına başlayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, TRB2 Bölgesinde yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Demirci, “Biz yeni bir yatırım destek programına çıktık. Amacımız bölgenin yatırım potansiyelini bölge dışı aktörlere tanıtmak oldu bu nedenle bugün Konya’dayız. Van Teşvik uygulamasında altıncı bölge teşvikinden yararlanıyor. Van’a yatırım için her şey mevcut. Biz de bu noktada hibe programı gerçekleştirdik. Biz hibe limitlerimizi yüksek tuttuk 2 milyon TL’ye kadar hibe verebileceğiz. Bize hibe başvurusunda bulunan bir girişimci aynı zamanda teşvik belgesiyle projesini sunduğu zaman daha öncelikli olacak. Aynı zamanda bizler Van’daki iş adamlarımız ile diğer illerimizdeki girişimcilerin ortaklık yapmalarını sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci’nin ardından söz alan MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman da, “Yatırım ilişkilerinin temeli öncelikle ticari ilişkilerin geliştirilmesiyle oluşur. Bu konuda da her iki il arasında mevcut ticaret durumunu geliştirilebilir alanlar noktasında değerlendirmemiz gerekli. İki il arasındaki ilişkilerin gelecekte bölgedeki diğer illerle olan ilişkileri de geliştiren konumda olabilir. Bizlere bu noktada önemli işler düşüyor” ifadesini kullandı.

Son olarak konuşan Van Ticaret Borsası Başkanı Selman Toprak da, “Şehir olarak bölgesi için potansiyeli yüksek bir iliz. Bizde yağ, un, şeker var ama yapacak ustamız yok. Bizde tecrübe eksikliği var. Burada sermaye için önemli olan huzur ve barış ortamını sağladık. Artık bu helvayı yapmamız gerekiyor” dedi.

Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek günün anısına DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci’ye bir vazo hediye ederken, Demirci’de Van balı ve otlu peyniri hediye etti. Sıcak bir ortamda geçen ziyaret sonrası Van heyeti Müsiad Konya Şube yönetimiyle ziyaret anısına hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra buradan ayrıldı.09.01.2014 Perşembe