HABERLER

2013 yılı son Yönetim Kurulu Toplantısı Van’da yapıldı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA), 2013 yılı son Yönetim ve Kalkınma Kurulu toplantısı, Van'da düzenledi.

Van'daki bir otelin konferans salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Kalkınma Kurulu'nun mevzuatta belirlenen esasları olduğunu belirterek, Ajansın politika geliştirmek, bölgedeki önceliklerini belirlemek, koordinasyonu sağlamak gibi birçok fonksiyonunun olduğunu belirtti.

Toplantıya başkanlık eden Vali Aydın Nezih Doğan ise Yönetim Kurulu'nun 2013 yılı son toplantısını gerçekleştirdiğini anımsatarak, “Yönetim Kurulu toplantımızda önümüzdeki yıl destekleyeceğimiz mali destek programının bir tanıtımını yapacağız. Doğrudan faaliyet desteğine yapılan müracaatları görüşeceğiz. Diğer projelerle ilgili Yönetim Kurulu'na bilgi arz edeceğiz ve onların değerlendirmelerini alacağız. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) için son derece önemli bir gün. Hem Kalkınma Kurulu toplantısını yapıyoruz hem Yönetim Kurulu toplantısını hem de 2014 yılının mali destek programı ile ilgili bir açıklama yapılacak. Daha sonra bölgede yeni başlatacak olduğumuz stratejik plan çalışması ile ilgili ilgili bir firmanın bize bir takdimi olacak. Hepimiz bölgenin ekonomik koşullarının zorluğunun farkındayız. Ancak bu zorluklarla mücadele etme konusunda azimli ve kararlılık sahibiyiz. Bölgede ekonominin daha çok konuşulması için en uygun araçlardan bir tanesi, kalkınma ajanslarıdır. Bu ajansların desteğinde bölgenin önemli ekonomik konularının halledilmesine ilişkin önümüzdeki günlerde stratejiler hazırlayacağız. Bunu kamuoyu ile belirli periyodlarla paylaşacağız” dedi.

Vali Doğan’ın konuşmasının ardından DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Yönetim Kurulu üyelerine 2013 yılı faaliyetlerinin yer aldığı bir sunum yaptı. Toplantıya Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Bitlis İl Genel Meclisi Başkanı Mirza Irmak, Hakkari İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Korkmaz, Muş İl Genel Meclisi Başkanı Muhsin Yiğit, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet TAŞ, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray, Program Yönetim Birim Başkanı Bade Altunel ve İdari ve Mali İşler Birim Başkanı Abdullah Çiçek katıldı.

 

 30.12.2013 Pazartesi