HABERLER

Çukurca'da Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı

22 Kasım 2008 Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Haziran ayında uzman ve idari destek personeli alımını tamamlayarak görevine başladı. Ajans merkezi Van’da olup ajans Bitlis, Hakkari ve Muş illerini kapsayan, Devlet Planlama Teşkilatı koordinasyonunda tüzel kişiliği haiz bir kamu kuruluşudur.

Ajansların kurulma amaçları;

  • Bölgelerarası gelişmişlik farklarını azaltmak
  • Bölgenin kalkınma imkânları araştırmak, bölgenin potansiyelini ortaya çıkarmak ve bölgenin önceliklerine uygun projelere hibe desteğinde bulunmak,
  • AB uyum politikalarını desteklemek,
  • Bölgesel gelişmeye ilişkin stratejilerin geliştirmek,
  • Girişimciliği geliştirmek ve desteklemek.


Bu kapsamda Ajans personelinin bölge, imkân ve olanaklarını bölge ihtiyaçlarını kaynağından öğrenme ve Ajans’ın tanıtımın sağlanması amacıyla Ajans kapsamı alanına giren merkez ve ilçelerde geziler düzenlemektedir. 18 Ağustos 2009 tarihi itibariyle Ajans bilgilendirme ve tanıtım toplantılarına Hakkâri’de devam ediyor. Çukurca’da yapılan toplantılarını Yüksekova ve Şemdinli takip edecek.

Çukurca’da yapılan toplantıda ön bölgesel gelişme planına hazırlık mahiyetinde ilçenin sorunlarının ve kalkınma potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlı GZFT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler) analizi yapıldı. Van, Hakkari, Muş ve Bitlis merkezlerinde ve ilçelerinde yapılacak toplantılarının neticesinde, Ajans’ın bölgeye tanıtımı yapılacak, bölgenin yatırım açısından öncelikleri belirlenecek, bölgenin sahip olduğu potansiyeller net bir şekilde ortaya konacak ve tespit edilen alanlarda hazırlanacak projelere hibe desteği verilecek. Ajans uzman personeli, tanıtım ve bilgilendirme toplantılarından sonra bölgede proje döngüsü yönetimi (PCM) eğitimleri de verecek.


18.08.2009 Salı