HABERLER

DAKA'dan VATBO'nun Örnek Projesi'ne Ziyaret
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ilk ziyaretini, Van Ticaret Borsası (VATBO) öncülüğünde, Van Ziraat Odası ve 26 girişimcinin bir araya gelerek oluşturduğu Van Organize Tarım İşletmeleri'ne, kısa adıyla VOTAŞ'a gerçekleştirdi.

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci ve beraberinde bulunan Ajans çalışanları VOTAŞ’da incelemelerde bulunarak VATBO Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak'tan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Projenin Türkiye'ye model teşkil edecek bir çalışma olduğunu ifade eden DAKA Genel Sekreteri Dr. Demirci, bölgenin bu tür projelere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Van-Erciş yolu üzerinde 9.500 dekar tarım arazisi üzerinde kurulmuş olan ve 20 milyon TL'lik bir yatırım harcamasının yapılması tahmin edilen proje kapsamında kurulacak olan Damızlık Süt Sığır İşletmesi'nde günlük 100 ton süt işlenebilecektir. 

Proje kapsamında; yaklaşık 250 kişiye istihdam sağlanacaktır. Ayrıca tesisten elde edilebilecek biyogaz üretimiyle işletmenin ihtiyacından fazla enerji üretilecektir.

Tarım işletmelerinde süt sığırcılığının yanı sıra meyvecilik ve seracılık da yapılacak olup işletmelerin kaba yem ihtiyacı da bölgeye ait araziden karşılanacaktır.

04.08.2009 Salı