HABERLER

DAKA, Kaz Gölü’nü turizme kazandırdı

DAKA ve İl Özel İdaresi’nin  birlikte 1 milyon 107 bin tl harcama yaptığı kaz gölü’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve İl Özel İdaresi’nin birlikte 1 milyon 107 bin TL harcama yapacağı Van’ın Çaldıran İlçesi’ndeki Kaz Gölü’nün sulak alanı turizme kazandırılıyor. 

Çaldıran Kaymakamlığı tarafından hazırlanan Kaz Gölünün Korunması ve Turizme Kazandırılması Projesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programınca (MDP) destekleniyor. Çaldıran-Doğubayazıt karayolu üzerinde bulunan ve yaklaşık 75 dönümlük arazi üzerinde mesire alanı olarak uygulanan proje içinde restoran, kuş gözlem kulesi, yürüyüş ve bisiklet parkuru, ahşap kamelya, çocuk oyun alanları, anfi tiyatro, balık havuz ve piknik alanları yer alıyor.762 bin 825 TL’sinin DAKA ve 344 bin 486 TL’sinin ise İl Özel İdaresi  tarafından karşılanan projede inşaat çalışmaları son aşamaya geldi. 

Türk-İran Dostluk Anıtı yapılıyor
Kaymakamlık devam eden projeye Çaldıran Savaşı'nın 500’ncü yılını simgeleyen Türk-İran Dostluk Anıtı ile 23 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye, İran ve Azerbaycan’ın katılacağı uluslararası bir ‘barış’ festivali de yapmayı planlıyor. Festivalle ilgili teknik çalışmayı tamamlayan kaymakamlık, Van Valiliği aracılığıyla projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletecek. Bakanlığın destek ve izni alınması halinde üç ülkenin katılacağı festivalin ilki önümüzdeki yapılacak.

İlçe kaymakamı ve DAKA Genel Sekreteri projeyi yerinde inceledi
Projeyi yerinde incelemek amacıyla Çaldıran’a giden DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, ilk olarak Hükümet Konağı’nda İlçe Kaymakamı İbrahim Dündar’ı makamında ziyaret etti. DAKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Halil İbrahim Güray ve proje danışmanı Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Araştırma ve Uygulama  Çiftlik Müdürü Doç. Dr. Şenol Güzel’in de hazır bulunduğu heyetprojenin son durumu ile ilgili bir değerlendirme toplantısı yaptı.  Kaymakam Dündar, beraberindeki Genel Sekreter Demirci ve diğer yetkililerle birlikte Doğubeyazıtkarayolu yolu üzerinde bulunan Kaz Gölü’nde yapımı devam eden inşaat alanında incelemelerde bulundu. Dündar ve Demirci, çalışmalar hakkında yüklenici firma yetkilisi  Vedat Akçay ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

Kaz Gölü ile birlikte 21 çeşit canlı hayvanda koruma altına alınacak
Yaklaşık 75 dönümlük arazide yapılacak çalışmanın Çaldıran’ın sosyal-kültürel yaşantısına önemli katkı sunacağını belirten Dündar, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan yöre halkına yeni iş imkanları sunulacağını söyledi. Çaldıran’ın tarihi bir misyonu ve önemli turizm merkezlerinden biri olan Doğubeyazıt yolu üzerinde yer almasının bölgenin cazibe turizm merkezi olacağını vurgulayan Dündar, “Kaz Gölü sulak alanının turizme kazandırılmasıyla birlikte 21 çeşitli canlı hayvanda korunmuş olacak. Kaz Gölü’nde canlı hayvanların yaşaması sebebiyle uzmanlar tarafından bilimsel çalışmalarda yapılacak. Uluslar arası ve Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden  İshakpaşa karayolu üzerinde bulunması sebebiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacaktır. Kaz Gölü sulak alanına gelen turistler hem dinlenecek hem de Çaldıranlı’ların gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla yöresel satış noktaları yapacağız. 23 Ağustos 2014 tarihinde Çaldıran Savaşı’nın 500’ncü yılı münasebetiyle düzenlemeyi planladığımız ‘Uluslararası Barış Festivali’ni gerçekleştirirsek, ilçenin tanıtılmasına önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.

“Bu tesisle Çaldıran’lıların çok önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacak”
DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci de Kaz Gölü’nün turizme kazandırılmasıylailçede büyük değişim yaşanacağına vurgu yaparak şunları kaydetti. “Bu proje ile Çaldıranlıların çok önemli bir ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Bu proje ile Çaldıran, her yaştan Çaldıranlı hemşerilerimizin soluklanacakları, birlikte nitelikli zaman geçirerek sosyalleşecekleri güzel bir tesise sahip olacaktır. Bu proje,  aynı zamanda, Çaldıranı sadece bir kaç dakikalık transit geçiş güzergahı olarak kullanan vatandaşlarımızın da daha uzun Çaldıranda kalmalarına, Çaldıranı daha yakından tanımalarına vesile olacaktır. Başta kaymakamımız olmak üzere projede emeği geçen herkesi tebrik ederim. Nesiller boyu dua alacakları güzel bir esere imza attılar."18.11.2013 Pazartesi