HABERLER

DAKA’dan Güroymak’taki jeotermal projesine destek

Bitlis ve çevresinde jeotermal enerji potansiyelinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından sağlanacak destekle çıkarılması planlanan sıcak su başta termal tesis olmak üzere ısıtma ve seracılıkta kullanılması hedefleniyor. 
Çalışmaları yerinde izlemek üzere Güroymak'ın Budaklı köyüne giden Bitlis Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yılmaz, bölgedeki sıcak su kaynaklarının Termal tesisle ısıtma ve seracılıkta kullanılacağını söyledi. Yılmaz, "Güroymak'ın Budaklı köyü sınırları içinde kalan İl Özel İdaresi'ne ait jeotermal ruhsat sahamızda çalışmalar yapıyoruz. Burada yürütülen çalışmaları Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) finanse ediyor. Nemrut Krater Dağı'nda Zorlu Holding ile birlikte 2 ayrı sahada ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Zorlu Holding, bir Kanada firması ile anlaşarak jeofizik çalışmalarına başladı. Ayrıca Budaklı'da biz de farklı bir firma ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

Sıcak su ile organize sera bölgesi oluşturulacak
Çıkan sıcak suyun 3 ayrı kolda kullanılacağını ifade eden Yılmaz, "Elektrik enerjisi üretimi, seracılık ve turizm ve konut ısıtması kollarında faaliyet vereceğiz. Budaklı köyünde İl Özel İdaresi'ne ait olan kendi sahamızdan elde etmeyi hedeflediğimiz sıcaklık değerleri 90-100 derece arasındadır. Güroymak ilçemizle Bitlis arasında kalan Rahva bölgemizde organize sera bölgesi oluşturmayı düşünüyoruz. Sıcaklığı elde ederek eşanjör sistemimizi kurarsak Tatvan, Güroymak, Ahlat, Adilcevaz ve Bitlis'te tarım faaliyeti ile uğraşan çiftçilerimize böyle bir imkan sunabiliriz. Buradan çok büyük gelir elde etmek istiyoruz. Ülkemiz için jeotermal yeni bir konudur. Avrupa ve Amerika'da bazı ülkeler bu konuya başlamışlar. Bizim de çalışmalarımız var. Özellikle İzlanda ile çalışmalarımız oldu. Bu konuda çok ilerideler. Burada sıcak suyun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Konut ısıtmasında da kullanılan yenilenebilir bir enerjidir. Projemizin hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Jeotermal projesine desteği DAKA sunacak
Daha sonra konuşan DAKA Proje İzleme Uzmanı Murat Akgün ise, DAKA'nın doğrudan destek ve katkı sunduğu projenin toplam bedelinin 83 bin 580 TL olduğunu söyledi. Akgün, "Bu bölgede daha ziyade jeofizik ölçümler yapıyoruz. Sonuç olarak bu bölgedeki sıcak suyu kullanarak bölge ekonomisine büyük katkılar sunacağız. Burada yapılacak jeofizik çalışmaları neticesinde, jeotermal akışkanın yeterli kapasitesi ve uygun sıcaklığının araştırılması neticesinde Budaklı ve Ilıcak köyleri jeotermal kaynağının seracılıkta kullanımının tespiti yapılacak. Jeotermal akışkanın uygun sıcaklıkta olması durumunda elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilirliğinin tespitinin ardından, jeotermal kaynakların rezervinin hesabı neticesinde suyun konutlarda ısıtma amaçlı kullanılabilirliğinin tespiti gerçekleştirilecek. Bütün bunlar sondaj, lokasyon yerlerinin tespiti ile sağlanacaktır" dedi.
Güroymak’taki incelemelerine Bitlis İl Genel Meclis Başkanı Mirza Irmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Halil Avkan, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Proje İzleme Uzmanı Celal Velet’de katıldı.



11.11.2013 Pazartesi