HABERLER

DAKA, Doğu’daki çiftçilere can simidi oldu

DAKA’dan aldığı hibe desteğiyle İran-Irak sınırında modern hayvancılık yapılıyor
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) bölgede bitme noktasına gelen tarım ve hayvancılığa verdiği hibe desteklerle adeta can simidi oluyor. Daha önce yöresel hayvancılık yapan Eşref Adsız isimli çiftçi de Daka’dan aldığı hibe destekle Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Yoncalı Köyü’nde modern hayvancılık yapmaya başladı. Türkiye-İran-Irak sınırı üçgenin de 40 gebe düve ile hayvancılık yapan Adsız’ın hedefi ise kuracağı entegre tesisle süt ve yoğurt üretimi yapmak.

2009 yılında kurulan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Van, Muş, Hakkari ve Bitlis’te yatırım yapmak isteyen girişimcilere önemli finansman desteği sunuyor. Kalkınma Bakanlığı’na bağlı Türkiye’de faaliyet gösteren 26 Kalkınma Ajansı içerisinde ilk olarak Tarım ve Hayvancılık sektöründe teklife çıkan DAKA, son 3 yıl içinde sadece Hakkari’deki çiftçilerin sunduğu 6 Adet Proje ile 805.040,00 TL. hibe desteği sundu. Hakkari’de hayvancılık yapmak isteyen ancak finansman yetersizliği sebebiyle modern hayvancılığa geçemeyen çiftçilerin imdadına Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) yetişiyor. Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Yoncalı Köyü Çevreli Mezrası’nda daha önceleri yöresel hayvancılık yapan Eşref Adsız isimli çiftçi, 2012’de Daka’dan aldığı 208 bin TL hibe desteğiyle standartlara uygun yarı açık hayvan barınağı, süt sağım ünitesi, süt soğutma tankı ve 40 adet gebe Simental ırk düve hayvan alarak modern hayvancılık yapmaya başladı. 

DAKA’nın ilanlarıyla hayvancılık projesi hazırladı
Firma olarak daha önce yöresel hayvancılık yaptıklarını anımsatan Adsız, Daka’dan aldıkları hibe destekle projelerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Şuanda gebe olan ve önümüzdeki günlerde doğum yapacak olan 40 düve ile hayvan sayısını 80’e çıkaracaklarını bildiren Adsız, bundan sonraki hedeflerinin ise süt ve yoğurt tesisi kurmak olduğunu bildirdi. Düzler Gıda Tarım ve Hayvancılık Şirketi Yetkilisi Eşref Adsız, yöresel hayvancılıktan modern hayvancılığa geçiş sürecini ise şu şekilde anlattı. Adsız ” Daha önce firma olarak küp şeker imalatı yapıyorduk. Daha önceleri de dededen, atadan gelen yöresel bir hayvancılığı köyde yapıyorduk ancak bu şekilde değildi. Hem öz kaynaklarımız yetersizdi, hem de hayvancılıkla ilgili yeterli bilgiye sahip değildik. Hayvancılıkla ilgili DAKA’nın Yüksekova’daki ilanlarını gördük. İlçe merkezinde Van’dan gelen uzmanların bilgilendirme toplantısına katıldık. Toplantı sonrası da bir proje hazırlamaya karar verdik.  Projeyi verdikten sonra projemiz onaylandı. Yüzde 50’sini kendi öz kaynaklarımız, hayvan barınağı, makine ekipman desteği ve Simental ırk gebe düvelerle birlikte toplamda ise 208 bin TL destek alarak modern hayvancılığa başladık.”

“Hayvancılığın para kazandığını vatandaşlarımıza göstermek istiyoruz”
Daka’nın desteği olmasaydı Yüksekova’da bu şekilde kapsamlı bir hayvancılık yapmalarının imkansız olduğunu vurgulayan Adsız “Hayvancılık zor bir meslek. Burada altyapı sıkıntısı var. Ancak Daka bize hem finansman desteği veriyor hem de hayvancılıkta daha ileri bir noktaya ulaşmak için uzman ve teknik altyapı desteği sunuyor. Böyle bir modern hayvancılığı bu memlekette herkesin görmesini istiyoruz. Hükümetin başlatmış olduğu çözüm süreci ile birlikte vatandaşlar köylerine geri dönmeye başladılar. Şuanda bölgede yapılan hayvancılık dededen, atadan gelen bir metot. Normalde şimdi hayvancılık para kazanmıyor. Bir koyunun verdiği 2-3 kilogram süt ile para kazanamazsınız. Bu işletmede kazanacağımız hayvancılığı da herkese örnek olarak göstermek istiyoruz. İnşallah da başarılı oluruz. Bundan sonraki hedefimiz ise hayvan sayısını artırarak süt ve yoğurt üreten entegre bir tesis  kurarak istihdama da katkı sağlamak istiyoruz. Projemizin başından itibaren işletmemize verdiği desteklerden dolayı başta DAKA Genel Sekreterimiz Emin Yaşar Demirci olmak üzere her zaman yanımızda olan tüm uzman arkadaşlara ‘teşekkür’ ediyorum” diye konuştu.04.11.2013 Pazartesi