HABERLER

Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Van'da gerçekleştirildi

Doğu Anadolu kalkınma Ajansı olağan toplantısı Ajansımız hizmet binasında gerçekleştirildi. Van Valisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Münir KARALOĞLU'nun başkanlık ettiği toplantıya Bitlis Valisi Veysel YURDAKUL, Hakkari Valisi Orhan ALİMOĞLU, Muş Valisi Ali ÇINAR, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi ALAYDIN, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl BEDİRHANOĞLU, Muş Belediye Başkanı Necmettin DEDE, Van Belediye Başkanı Bekir KAYA, Bitlis İl Genel Meclis Başkanı Mirza IRMAK, Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Ferzinde YILMAZ, Muş İl Genel Meclis Başkanı Muhsin YİĞİT, Van İl Genel Meclis Başkanı Öner YİĞİT, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut TEZCAN, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet ŞEN, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza M. NADİROĞLU, DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar DEMİRCİ katıldı. Basının görüntü almasına izin verilmesinin ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Van Valisi Münir KARALOĞLU toplantıyla ilgili şu açıklamada bulundu,

"Değerli Basın Mensupları,

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Mayıs ayı Olağan Yönetim Kurulu toplantısına hoş geldiniz. Bilindiği üzere, Yönetim Kurulu toplantılarımız, Ajansın sorumluluk alanına giren Bölge illerinden her birinde dönüşümlü olarak her ay yapılmaktadır. Bugün de, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu olarak 2013 yılı Mayıs ayı olağan toplantısını Van ilimizde gerçekleştirmekteyiz.
 
Bugünkü Yönetim Kurulumuzun en önemli gündem maddesi olarak 2013 yılı  Bütçe ve Çalışma Programında yer alan ve 2012 yılındaki Yatırım Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programının devamı niteliğindeki Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programının değerlendirme sonuçlarının görüşülmesi yer almaktadır. Bilindiği gibi, 2013 yılında Ajans olarak 2 mali destek programı açmıştık. Bugün Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programını neticelendireceğiz. İkinci mali destek programımız olan 10 milyon TL bütçesi olan İktisadi Kalkınma Mali Destek Programının ise değerlendirme süreci devam etmektedir. İnşaallah ilerleyen günlerde bir sonraki Yönetim Kurulu toplantımızda onu da neticelendireceğiz.

Malumunuz olduğu üzere, 2012 yılında açmış olduğumuz teklif çağrılarının sözleşme imzalama süreci devam etmektedir. Sözleşmelerin imzalanmasını müteakip faydalanıcı kuruluşlar projelerini uygulamaya başlayacaklardır.

Kalkınma Ajansımız, mali destek programlarının yanında, onun dayanağı olan Bölge Planı çalışmalarına da devam etmektedir.  2014-2023 Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında düzenlenen il ve ilçe sektör toplantıları ve kurumlardan elde edilen veriler neticesinde Mevcut Durum Analizi tamamlanmış olup strateji ve hedef belirleme çalışmaları devam etmektedir. Yapılan çalışmalar neticesinde katılımcı ve bölgenin önceliklerine yönelik olarak hazırlanacak olan bölge planımız, Yönetim Kurulumuzun katkıları ve onayı ile Temmuz ayında Kalkınma Bakanlığı'na gönderilecek ve  Kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini alınmasını müteakip 2014-2023 yıllarının yol haritasını oluşturacaktır.

Yönetim Kurulu ve Kalkınma Kurulu üyeleri ile Genel Sekreterimiz başta olmak üzere tüm Ajans personelini gerçekleştirmiş oldukları bu özverili çalışmalarından dolayı tebrik eder, alacağımız kararların bölgemize hayırlı olmasını temenni ederim."13.05.2013 Pazartesi