HABERLER

Aktif Elektrik proje kapanış toplantısını gerçekleştirdi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı 2010 KOBİ mali destek programı kapsamında desteklenen Aktif Elektrik Makine Sanayi ve Bobinaj Atölyesinin uyguladığı tarımsal ürün işleme, depolama, paketleme makineleri imalatı kapasite artırımı projesi başarıyla tamamlanarak hizmete açıldı.

Aktif Elektrik Makina Sanayi ve Bobinaj Atölyesi’nin 2010 KOBİ Mali Destek Programı kapsamında yürüttüğü “Tarımsal Ürün İşleme, Depolama, Paketleme Makineleri İmalatı Kapasite Artırımı Projesi” başarıyla uygulandı ve tesis binası Bitlis Valisi Sn. Nurettin Yılmaz, Tatvan Kaymakamı Sn. Süleyman Yılmaz, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Bilal Dağdağan, Ajans uzmanları ve yaklaşık 50 kişilik davetli gurubunun katılımıyla 06.04.2012 Cuma günü hizmete açıldı.
İş yeri ve proje hakkında bilgi veren proje koordinatörü Cihan Subaşı, öncelikle desteklenen proje için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’na teşekkür ettiklerini ifade etti. İş yerinde 12 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Subaşı, 2011 yılı Kasım ayı itibariyle ürün üretimine başlamak için gerekli makineleri Atölyeye getirerek üretime başladıklarını kaydetti. İlk olarak işe hayvan yemliği yapmakla başladıklarını belirten proje koordinatörü Cihan Subaşı, "İlk etapta Van için 6 bin adet hayvan yemliği yaparak Van'a gönderdik. Bunun yanı sıra fabrikada konteyner üreterek Van’a gönderdiklerini belirtti.
Proje Kapsamında 12 adet yeni makine alınarak bu makineler ile her türlü tarımsal makine ekipman üretimi amaçlanmaktadır. Özellikle süt soğutma ve depolama tankı, mayalama üniteleri, konveyör, konteyner, bal süzme makineleri, yemlik ve suluk gibi süt işleme, arıcılık, hayvancılık ve tarımsal ürünlerin paketlemesinde kullanılan makine, alet ekipman üretimini hedefleyen firma alınan makine ekipman ile çok daha seri ve kaliteli üretim yapabilecektir. Özellikle Bölgenin dışa bağımlılığını azaltacak bu tür iyi uygulama örnekleri sırasıyla İlçe, İl ve Bölgenin kalkınmasına doğrudan katkı sağlayacaktır.05.04.2012 Perşembe