HABERLER

Van Gölü Havzası Meyve Yetiştiriciliği Çalıştayı yapıldı

Ajansımız, DAP İdaresi Başkanlığı, Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Ziraat Bankası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörlüğü, YYÜ Ziraat Fakültesi, DSİ Bölge Müdürlüğünün  işbirliğiyle düzenlenen, "Van Gölü Havzası Meyve Yetiştiriciliği Çalıştayı" yapıldı. 2 gün süren çalıştayda konuşan Vali Karaloğlu, 3 bin yıl önce Urartuların yaptığı sulama kanalları, bentler ve barajlarla dünyada ilk defa sulu tarımın Van'da yapıldığını söyledi. Karaloğlu "Çalıştayı yapan kurumlara baktığımızda araştırmayı yapacak üniversitemiz var, parayı verecek bankamız var, işi yapacak çiftçimiz var, destek sağlayacak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız var,  her şey var, niye helva yapmıyorlar diye sorarlar adama. İnşallah bu toplantının sonunda helva yapmanın yollarını da bilim adamları bize, çiftçimize öğretmiş, söylemiş olacak" dedi.

"VAN MEYVECİLİK BÖLGESİ OLACAK"
Vali Karaloğlu, Van'ın meyvecilik bölgesi olacağını belirterek, "Biz Van'da olmayan bir şeyi konuşmayacağız. Yani bu güne kadar hiç olmamış bir şeyi keşfetmeyeceğiz. Bakın bu topraklarda 3 bin yıl önce Urartuların yapmış olduğu sulama kanalları ile, bentleri ile barajlarıyla bilmiyorum. Belki dünyada ilk defa sulu tarımın yapıldığı yerdir. Buna baktığımızda eski Van evlerinin bahçelerinde aynı bahçede 10 - 12 çeşit elmanın olduğu, armut çeşitlerinin bulunduğu bir ilden bahsediyoruz. Biz elimizdekileri yok etmişiz şimdi gelip Van'ımızı yeniden bulmaya çalışıyoruz. Bu bölgede dünyanın ilk sulu tarımının yapıldığı bir bölgedir. Bize özgü çok önemli meyve türlerimiz var. Van'a özgü elma türleri, armut türleri, Erciş'e özgü üzüm çeşidimiz var. Bölgenin hem meyveciliği hem bağcılığı var, ama biz maalesef son yüzyılda bütün değerlerimizin üzerini külle, toprakla örttüğümüz gibi, bölgenin meyveciliğini, bağcılığını da öldürmüşüz. Şimdi kaybettiklerimizi yeniden arıyoruz. Onun içinde hocalarımıza üniversitemize ihtiyacımız var. Bize ışıldak olacaklar. Işık tutacaklar. ve bölge meyvecilik bölgesi, bağcılık bölgesi olacak. Önce bunu tespit etmek lazım" şeklinde konuştu.

"BÖLGENİN KENDİ TÜRLERİNİ MUHAFAZA ETMEMİZ LAZIM"
Bölgedeki meyve türlerinin mutlaka muhafaza edilmesi gerektiğini belirten Karaloğlu, "Meyve çeşitlerine baktığımız zaman da bir bodur elmanın furyası geliyor. Sizin geçmişten gelen bütün türlerinizi yok edip gidiyor. Bizim bölgenin kendi türlerini de muhafaza etmemiz lazım. Bu gün belki çok önemsemediğimiz bazı elma türlerinin gelecekte çok daha fazla para edebileceğini de göreceğiz. Çünkü insanlar farklı lezzetler arıyor. Farklı elma türlerini de tatmak istiyorlar. Onun için bu farklı bizim geleneksel olarak bahçelerimizde var olan meyve çeşitlerini muhafaza etmemiz lazım" ifadesini kullandı.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise, çalıştayı kurumlar arasındaki dayanışmayla düzenleyerek, Van'ın sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkardıklarını ifade etti. Battal, Van'ın iklim ve çevre şartlarıyla meyve-sebzeciliği ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bu çalıştayla, 'meyvecilik ve sebzecilikte adım attığımız zaman nelerin olabileceğini', üniversitemiz ve diğer kurumlar bir araya gelerek tartışalım, ortaya koyalım ve bu potansiyelimizi harekete geçirelim istedik. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) daire başkanımızdan, Van'a ceviz yetiştirme merkezi kurmasını talep ediyorum. Bu anlamda üniversitemizde çok önemli bir ekip yetişti. Türkiye'deki cevizciler büyük oranda YYÜ kaynaklı. Üniversitemiz ekip olarak oldukça güçlü. Van'ın önündeki engelleri kaldırabilirsek, Van kendi kendine yetecek potansiyele sahip. Van'ın potansiyelini açığa çıkaralım."

DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci , Van YYÜ eski Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen'in de birer sunum yaptığı "Van Gölü Havzası Meyve Yetiştiriciliği Çalıştayı"na, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Hakkari Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, Tarım İl Müdürü Fevzi Altuner, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VATSO) Mirza Nadiroğlu, akademisyenler, sivil toplum örgüt temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda çiftçi katıldı.11.12.2012 Salı