HABERLER

Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında Urartu Müzesi'nin temeli atıldı

Cazibe Merkezleri Destek Programı kapsamında 12 bin 500'ü kapalı 53 bin metrekare alan üzerinde yapımına başlanacak Van Urartu Müzesi'nin temeli Kültür Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY’ ın  katıldığı bir törenle atıldı.

Günay, törende yaptığı konuşmada, müzenin Van için ve Türkiye için büyük bir değer olacağını belirterek, ''Biz elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Depreme rağmen hedeflerimizden vazgeçmeyeceğimizi, Van için neyi planlamışsak, aynısını yapmaya devam edeceğimizi konuştuk ve onun gereğini bugün yerine getiriyoruz.'' dedi.

Törende bir konuşma yapan Van Valisi  Munir  Karaloğlu ise konuşmasında “Van'ın, bölgede büyük bir medeniyet olan Urartu'lara 300 yıl başkentlik yaptığını anımsatarak, ''Bütün amacımız Van'ı, Van Kalesi'ni ve özellikle eski Van Şehri'ni ayağa kaldırarak bölgeyi tekrar geçmişteki ihtişamlı günlerine döndürmektir'' dedi. 
 
Cazibe Merkezleri Destekleme Programının finansmanı ve koordinasyonu Kalkınma Bakanlığı, İzleme ve Değerlendirmesi Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, uygulaması ise Van İl Özel İdaresi tarafından yapılmaktadır.14.09.2012 Cuma