HABERLER

DAKA Kalkınma Kurulu Toplantısı Hakkari’de yapıldı

DAKA Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı’na Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, Van Valisi Münir Karaloğlu, Muş Valisi Ali Çınar, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Hakkari, Van, Bitlis ve Muş illerinden gelen Kalkınma Kurulu Üyeleri Katıldı.

Kalkınma Kurulu Başkanı Şeymus Solgun’un yaptığı açılış konuşması ile başlayan toplantıda 2011 yılı 1. Olağan Kalkınma Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi okundu. Daha sonra söz alan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Kalkınma Kurulu Üyeleri’ne 2011 yılı Ajans faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ardından kürsüye gelen Planlama, Programlara ve Koordinasyon Birimi Başkanı Volkan Güler, Ajans’ın yaptığı 2014-2018 dönemi Bölge Planı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin sağladığı ekonomik büyümeden bölgenin de önemli ölçüde pay aldığını söyleyen Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bölgeye verdikleri destekleri ve yaptıkları yatırımları anlattı.

DAKA tarafından 2012 yılında Hakkari’ye özel olarak uygulanacak olan 4.000.000 TL bütçeli Mevyecilik ve Sebzeciliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile tüm Bölge çapında uygulanacak olan 5.000.000 TL bütçeli Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımının Özendirilmesi Mali Destek Programı’nın startını veren Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz yatırım ve gelişme hamlesinin kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Toplantı DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci’nin yaptığı teşekkür konuşması ile sona erdi.

Kalkınma Kurulu Sonuç Bildirgesi için tıklayınız11.06.2012 Pazartesi