HABERLER

22. dönem Türkiye-İran karma ekonomik komisyon toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye tarafı eşbaşkanlığı Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile İran tarafı eşbaşkanlığı İran Dışişleri Bakanı Sayın Aliekber SALİHİ tarafından gerçekleştirilen Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon 22. Dönem Toplantısı 5-6 Şubat 2011 tarihlerinde Tahran’da gerçekleştirilmiş ve toplantı sonucunda bir protokol imzalanmıştır.
Ajansımız ve Serhat Kalkınma Ajansının gözlemci olarak katıldığı toplantıda Türk ve İranlı yetkililer başta ticaret, serbest bölgeler, müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri, ulaştırma, sanayi, gümrükler ve yatırımlar olmak üzere, özel sektör kuruluşları arasında işbirliği, uluslararası alanda işbirliği, ihracat alanında teknik işbirliği, standardizasyon, akreditasyon ve metroloji, KOBİ’ler, radyo ve televizyon, bilim, enerji, tarım, çevre, çalışma ve sosyal güvenlik konularını ayrıntılı olarak görüşme imkanı bulmuşlardır.
Görüşmeler çerçevesinde aşağıdaki hususlar gözlemlenmiştir.

Çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın 13-16 Şubat 2011 tarihlerinde İran’a gerçekleştirecekleri ziyaret için teknik hazırlık mahiyetinde olmuştur.
22. KEK Dönem Toplantısı vesilesi ile başta ticari ve ekonomik ilişkiler olmak üzere, her alanda önümüzdeki döneme ilişkin yeni bir yol haritası belirlemeyi amaçladığı gözlenmiştir,
Türkiye ve İran toplam 150 milyon nüfus, satın alma gücü paritesine göre yaklaşık 2 trilyon Dolar milli gelir olmasına rağmen ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin bu güne kadar yeterince değerlendirilmediği vurgulanmıştır,
27 Ocak 2010 tarihinde imzalanan “Kapıköy protokolü” nün bir an önce hayata geçirilmesi vurgulanmıştır,
Toplantılarda, Körfez Ülkeleri’nde uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile bugüne kadar dünyada toplamda 83 ülkede 177 milyar ABD Doları tutarında proje üstlenen ve bu projelerin % 33’ünü Ortadoğu Ülkelerinde gerçekleştiren, Türk müteahhitlik sektörünün, edindikleri bu tecrübelerini İran’daki enerji, altyapı faaliyetleri, ulaştırma ve sanayi alanlarındaki projelerde de paylaşmak ve İran’ın kalkınmasında pay sahibi olmak istedikleri vurgulanmıştır.
Bölgesinde yer alan ülkeler ile arasındaki coğrafi ve kültürel yakınlığın getirdiği avantajları, ekonomilerin tamamlayıcı özellikleri ile birleştirmek ve ilişkilerini kalıcı ticari ve ekonomik ortaklıklara dönüştürmek temel amacı olan Türkiye’nin imzalanan bu Protokolde yer alan konuları en kısa zamanda hayata geçirmek üzere her türlü gayreti göstereceği açıkça ifade edilmiştir.


09.02.2011 Çarşamba