HABERLER

DAKA Heyeti Hakkari Sınır Kapıları için Kuzey Irak'ta

Yönetim Kurulu Üyemiz Hakkari Valisi Sayın Muammer TÜRKER başkanlığında Hakkari ve Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri ile Şemdinli ve Çukurcalı iş adamlarından oluşan bir heyet Kuzey Irak’ın Erbil ve Dohuk kentlerinde 3 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ajansımız Organizasyonunda gerçekleştirilen çalışma ziyaretinde Çukurca’nın üzümlü ve Şemdinli’nin Derecik sınır kapılarının açılması hususunda görüşmeler yapıldı.

Çalışma ziyaretinde Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Sayın Mesut BARZANİ Hakkari’den gelen heyeti Selahattin kentindeki başkanlık sarayında kabul etti. Kabulde Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Aydın SELCEN de hazır bulundu. Görüşmede Hakkari valisi Sayın Muammer TÜRKER, Irak’ın Erbil kentine Hakkari’den 12 saatte geldiklerini, oysa sınır kapılarının açılması durumunda bu yolun 3 saate kadar kısalabileceğini belirtti. Görüşmede vali Türker iki ülke siyasi sınırlarla bölünmüş olsa da aramızdaki kardeşlik bağlarının kesintiye uğramadan devam ettiğini, hem bu kardeşliğin güçlendirilmesi, hem aramızdaki yasal ticaret gelişerek insanlarımıza iş ve aş imkanının sağlanması ve hem de bölgede barış ve istikranın sağlanması için sınır kapılarının elzem olduklarını vurguladı. Bu çerçevede Irak merkezi yönetimi nezdinde gerekli onayın alınması için Sayın Barzani’den destek ve katkı vermesini talep etti. Vali Türker ayrıca Hakkari’de yapımı devam eden Kayak tesisi ve Havaalanından Kuzey Irak halkının da yararlanabileceğini belirtti. 
Görüşmede Sayın Barzani Vali Türker’in görüşlerine katıldığını hatta Avrupa’nın bile yıllarca süren savaşlardan sonra sınırlarını tamamen kaldırdığını, oysa kardeş iki toplumun arasındaki sınırın bu şekilde çizilmesinden iki toplumun da zarar gördüğünü, bu konuda Türk tarafı gibi hazır olduklarını hatta altyapının neredeyse tamamını bitirdiklerini belirterek bir an önce bu kapıların açılması gerektiğini ve hatta Avrupaya kadar gidecek bir demiryolu hattının da bölgeleri bağlaması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Irak merkezi hükümetinden dış işleri bakanı Hoşyar ZEBARİ’ ninde içinde bulunduğu bir heyetin bölgeye geleceğini ve kendilerine bu konunun hızlandırılması hususunu ileteceğini ve eğer Irak merkezi hükümeti nezdindeki çalışmaların gecikmesi durumunda Bölgesel Yönetim olarak daha pratik bir çözüm arayışında olacaklarını belirtti. 

Heyet ziyaret programı çerçevsinde Sanayi Bakanı Sinan ÇELEBİ, İçişleri Bakanı Kerim SİNCARİ, Milli Eğitim Bakan Safin DİZAİ’nin yanı sıra Erbil ve Dohuk Valileri ile Erbil ve Dohuk Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile de görüşerek üzümlü ve derecik sınır kapılarının açılması hususunda görüş alışverişinde bulundu.

Haberin medyadaki yansımaları için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz :

Zaman Gazetesi
İyi Bilgi haber portalı
Son Dakika haber portalı
Milliyet Gazetesi
Pukmedia haber portalı
Investors Iraq
Peyammer.com
Merkür Haber22.01.2012 Pazar