HİBE & FONLAR

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimcilik Destek Programı


Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci adayları bu yıl da TÜBİTAK BİGG başvurularında ODTÜ TEKNOKENT’in desteğini alacaklar.

Geride bıraktığımız TUBİTAK BİGG serüveninde katılımcılar arasından desteklenen girişim sayısı ele alındığında, ODTÜ TEKNOKENT en başarılı girişimcilik programı uygulayıcı kuruluşlarından birisi oldu. Bu heyecanlı süreci başarıyla tamamlayan girişimcilerimiz, çalışmalarına başlamak için 200.000 TL sermaye desteği ve ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde şirket kurma hakkı elde ettiler.

Sen de ODTÜ TEKNOKENT’in sağladığı tecrübeli eğitmen, uzman mentor ve yatırımcılar ağı sayesinde girişimcilik dünyasında kendine yer bulabilirsin.

Kimler Başvurabilir:

Programa ön başvuru tarihi* itibariyle örgün öğrenim veren üniversitelerin;
Herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci,
Yüksek lisans veya doktora öğrencisi,
Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini en çok 10 yıl önce almış kişi, aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir;
• Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,

• Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.
*Ön başvuru tarihi; iş fikrinin uygulayıcı kuruluş tarafından https://eteydeb.tubitak.gov.tr  adresinden TÜBİTAK’a sunulduğu tarihi ifade etmektedir.

Destek Miktarı:


Teknogirişim Sermayesi Desteği üst limiti 200.000 TL’dir.


Çağrı konusu ve kapsamı:

 
Çağrı kapsamında, aşağıda belirtilen alanlarda yenilik odaklı, ticari değeri doğrulanmış ürün ve hizmetlere dönüştürülecek iş fikri başvuruları kabul edilecektir. 2. aşama başvurusu yapan girişimcilerin 6 tematik alandan hangisi kapsamında başvuru yaptıkları Uygulayıcı Kuruluşlar aracılığıyla TÜBİTAK’a bildirilecektir. Bildirilen tematik alanın uygun bulunmaması durumda TÜBİTAK, başvuruların tematik alanlarında değişiklik yapabilir.
  • Akıllı Ulaşım Yol Güvenliği, Otonom/Elektrikli Araçlar, İnsansız Hava Araçları, Otomotiv, vb
 
  • Enerji ve Temiz Teknolojiler Enerji, Yenilenebilir Enerji, Enerji Verimliliği, Atıktan Enerji, Akıllı Binalar, Akıllı Şehirler, İleri Malzeme ve Kimya, Enerji Depolama, Çevre, vb.
 
  • Akıllı Üretim Sistemleri (Sanayide Dijital Dönüşüm) Makina İmalat, Robotik, Otomasyon, Katmanlı/Hızlı Üretim, Endüstriyel Bilişim, Malzeme/Kimya Teknolojileri, vb.
 
  • İletişim ve Sayısal Dönüşüm IOT, Ölçme-Test-Analiz, Elektronik Sistemler, Karar Destek      Yazılımları, İletişim, Eğitim, Büyük Veri, Sanal/Artırılmış Gerçeklik, Yapay Zeka, Bilgi Güvenliği, Bulut Bilişim, Web Uygulamaları, Mobil Uygulamalar, Giyilebilir Teknolojiler, Ses/Görüntü/Metin İşleme, vb.
 
  •  Sağlık ve İyi Yaşam İlaç, Tanı ve Analiz Kitleri, Biyomalzeme, E-Sağlık, Tıbbi cihazlar, vb.
 
  •  Sürdürülebilir Tarım ve Beslenme Su Verimliliği, Tohum, Akıllı ve Temiz Tarım, Fonksiyonel Gıda, Gıda Güvenliği, Gıda Güvenilirliği, Su Ürünleri, Bitki Sağlığı, Hayvan Sağlığı ve Refahı, vb.
 
Çağrı Takvimi:
 
Tarih Aşama
10 Haziran – 31 Temmuz a 2019 Saat 17:00 Ön başvuruların Uygulayıcı Kuruluşlar tarafından alınması
10 Haziran – 19 Ağustos 2019 Uygulayıcı kuruluşlar tarafından yürütülen 1. Aşama faaliyetleri
20 – 29 Ağustos 2019 Saat 17:00 TÜBİTAK tarafından 2. aşama başvurularının alınması
2 Eylül 2019 Uygulayıcı kuruluşların girişimcilere ait belgeleri TÜBİTAK’a ulaştırması için son tarih
9-20 Eylül 2019 Eksik başvuru belgelerin tamamlanması
Ekim- Kasım 2019 2. aşama panel değerlendirmeler
Aralık 2019 Desteklenmeye hak kazanan girişimcilerin duyurulması
Ocak 2020 Şirket kurulumu ve sözleşme imzalanması
1 Şubat 2020 Destek başlangıç tarihi
 
 
İletişim: 
 
BİGG programına ait detaylı bilgiler, duyurular ve Uygulayıcı Kuruluşlar listesi programın resmi sitesi olan www.bigg.tubitak.gov.tr adresinde ve www.tubitak.gov.tr/1512  adresinde yer almaktadır.
 
Çağrı dokümanı için tıklayınız
Detaylı bilgi için tıklayınız
Başvuru formu için tıklayınız
 


28.06.2019 Cuma