HABERLER

Kaymakam Sadebıyık’tan robotik kodlama eğitimine ziyaret
Korkut İlçe Kaymakamı Hasan Sadebıyık, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen ve 30 öğretmenin katıldığı Robotik Kodlama Eğitimi kursunu ziyaret ederek inceledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinden oluşan TRB2 Bölgesinde faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklenen ve 30 öğretmenin katıldığı Robotik Kodlama Eğitimi kursunu ziyaret eden Korkut İlçe Kaymakamı Hasan Sadebıyık, kurs ile ilgili bilgi aldı. Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak´ın da eşlik ettiği ziyarette öğretmenlerle sohbet eden Kaymakam Sadebıyık, bu tür eğitimleri önemsediklerini belirterek başarı dileklerinde bulundu.

Korkut´ta öğretmenlere yönelik başlattıkları ‘Robotik Kodlama Eğitimi´nin DAKA tarafından desteklendiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, eğitime 30 öğretmenin katıldığını söyledi. Kurs sonrasında öğretmenlere sertifika verileceğini ifade eden Budak, “İlçe Kaymakamımız Sayın Hasan Sadebıyık ile birlikte DAKA desteği ile Korkut ilçemizde görevli öğretmenlerimize yönelik düzenlenen Robotik Kodlama Eğitimini ziyaret ettik. Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğretmenlerimize yönelik Robotik Kodlama Eğitimi projesini hazırladık. Robotik kodlama geleceğin dili olarak düşünülmekte. Birçok ülkede bu çalışma müfredata girmiş ve neredeyse ilkokul seviyesine kadar inmiş. Bu amaçla biz de öğrencilerimizin bu güncel çalışmadan faydalanmaları için öğretmenlerimizi eğitimden geçirmek istedik. Dolayısıyla DAKA’ya başvuru yaptık. Sağ olsunlar başvurumuzu onayladılar. Bu hafta başı itibarı ile yaklaşık 30 kişiden oluşan bilişim öğretmenleri ve teknoloji tasarım öğretmenleri eğitimden geçiyor. Eğitimden sonra da öğretmenlerimiz burada öğrendikleri projeleri, çalışmaları öğrencilerimize öğretecekler. Robotik kodlama öğrencilerimizin karşılaşılan sorunlar karşısında yaratıcı olmaları, problemlere çözüm üretebilmeleri açısından çok önemlidir. Dolayısıyla onlar da bu eğitimi alacaklardır, geleceğe daha da hazırlıklı olacaklardır” dedi.

“KAYMAKAM SADEBIYIK İLE BUDAK´A TEŞEKKÜR ETTİLER”
Gerçekleştirilen eğitimlerle ilgili bilgiler veren Robotik Kodlama Eğitmeni Tarık Kahraman ise “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, ‘Teknik Destek Programı´ kapsamında öğretmen arkadaşlarımıza eğitim vermek adına buradayız. Öğretmenlerimize öncelikli olarak kodlamanın temel mantığını öğretmek, ilk vazifemizdi. Bu aşamadan sonra, elektronik kartlarla projeler geliştirmelerini sağlıyoruz. Bu kapsamda devrelerin kurulması, gerekli yazılımsal ve kodlama safhalarının gerçekleştirilmesi ve sonunda da gerekli giydirmenin yapılarak projelerin son halini alması noktasına kadar her safhada öğretmen arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Bu eğitimlerimiz beş gün sürecek. Beş günlük eğitimler sonrasında öğretmen arkadaşlarımız da kendi okullarında öğrencilerine gerekli donanımsal ve yazılımsal bilgiyi vereceklerdir. Sıkıntı yaşadıkları takdirde de, biz gerekli desteği sunmaktan geri durmayacağız” diye konuştu.
Öte yandan, ziyaretten ötürü teşekkürlerini dile getiren Kahraman, “Korkut İlçe Kaymakamımız Sayın Hasan Sadebıyık ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Caner Budak, eğitimlerimizi ziyaret ettiler. Öğretmen arkadaşlarımıza başarı ve kolaylıklar dileğinde bulundular. Kendilerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.

31.10.2019 Perşembe