Hakkari Yemekleri Coğrafi İşaret Bülteninde

Mutfak kültüründe adında sıkça söz ettiren ve Türkiye’nin değişik illerinde düzenlenen yemek yarışmalarında altın madalya kazanan Hakkari Aşçılar ve Pastacılar Derneği (HAKAPAD), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Hakkari Yatırım Destek Ofisi bünyesinde kurulan Türk Patent Marka Kurumu Bilgi Doküman Birimi’nin teknik desteği ile Hakkari Doğaba, Hakkari Doleme ve Hakkari Kıris yemeklerinin coğrafi işaret tescillerini alabilmek için başvuruda bulundu.

Coğrafi İşaret Bülteninde yayımlanan başvurular, 3 ay süre ile ilanda kalacak. Süre bitiminde başvuru süreci tamamlanacak olan yemeklerimiz, Coğrafi İşaret Tescili almaya hak kazanarak belgelendirilecekler. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY, Aşçılar ve Pastacılar Derneği adına ülkede ilk kez coğrafi işaret başvurusunun Hakkari’mizden çıkmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek Ajansımızın kalkınma yönündeki her türlü hamlede destek olmaya devam edeceğini belirtti. Hakkari’de aşçılık ve pastacılık sanatını tanıtmak ve yaygınlaştırmak, aşçının ve pastacının gelişmesine katkı sağlamak, mesleki ve sosyal dayanışmayı artırmak, ülke ve yöresel mutfağa ait değerleri günümüz yaşam standartlarına uygun bir hale getirip koruma altına almak üzere çalışmalarına devam eden HAKAPAD Başkanı Necmettin Kurt, emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
Fotoğraflar: Murat Adıyaman

28.09.2017 Perşembe

 
Adres: Şerefiye Mah. Cumhuriyet Cad. 943. Sok. No:1 65140 İpekyolu / VAN Tel : (0432) 485 10 15 Fax : (0432) 215 65 54 Kep: doguanadolukalkinmaajansi@hs02.kep.tr
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır.