HABERLER

3. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu gerçekleştirildi

Van'da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) işbirliğiyle "3. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu" düzenlendi.

YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda, alanında uzman kişiler tarafından "yenilenebilir enerji teknolojilerindeki gelişmeler ve maliyetler, yatırımlarda finans kaynakları, lisanslı ve lisansız elektrik üretiminde mevzuatların yanı sıra Türkiye ve özelde TRB-2 Bölgesi'nin elektrik altyapısındaki mevcut durum ve yatırım" gibi konularla ilgili katılımcılara bilgi verildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, Türkiye'de ve bölgede özellikle büyük düşünme konusunda bir eksikliğin olduğunu belirterek, kentte göreve başladığından bu yana iki konu üzerinde durduğunu, bunlardan birinin kardeşlik, diğerinin de ekonomi olduğunu söyledi. Van'da en çok ihtiyaç duyulan konulardan birinin kardeşlik hukukunu geliştirmek olduğunu vurgulayan Doğan, bugün düzenlenen toplantının, ikinci amaçları olan kentteki ekonominin geliştirilmesi konusuna karşılık geldiğini ifade etti.

“180 Yatırımcı OSB’de Yer Tahsisi Bekliyor”
Vali Doğan, bir ekonomik karar alınırken atılması gereken birinci adımın konuyu etkili biçimde değerlendirmek ve büyük ölçekte düşünmek olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:  "Türkiye'de ve bölgede maalesef yeteri ölçüde büyük düşünülemiyor. Türkiye'de yatırımcıyı çekmekle ilgili temel problem olarak 'Biz arazi geliştirebilecek miyiz?' sorunu yaşıyoruz. 'Bizim bölgemiz yatırıma müsaittir' demek sorunu çözmeye yetmiyor. Sanayi yatırımcısını ilimize davet ediyoruz, ama yatırımcıya ihtiyaç duyulan alana sahip değiliz. Şu anda 180 civarında yatırımcı, 'Bize arazi tahsis edin' diye bekliyor. O zaman bu, bir yerde yanlış yapıyoruz' demektir. Önemli olan yatırımcıyla ilişkiye girmek için yatırım konularına uygun arsalar hazırlamaktır. Yatırımcı geldiği zaman kurum ve kuruluşlarla uğraşmamalı, parasını yatırdığında ya da teşviğini aldığında araziye sahip olmalı ve hemen yatırım kararını uygulayabilmelidir. Yenilenebilir enerjiyi bir vizyon, bir gelecek olarak görüyorsak mutlaka yapmamız gerekenlerden biri yatırımcılara yatırım yapabilecekleri problemsiz alanlar ayarlamaktır."

DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci ise "Yenilenebilir Enerji Sempozyumu"na 2010 yılında başladıklarını anımsatarak yenilenebilir enerjinin bölge ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu görüp bu konuya yoğunlaşmaya karar verdiklerini ve ilk faaliyetleri arasında Akdamar Adası'nın güneş enerjisi ile aydınlatılması projesinin yer aldığını söyledi.  Yenilenebilir enerjinin marka değer haline gelmesi için çalıştıklarını bildiren Demirci, bu doğrultuda gerek Van'ın gerekse bölgenin söz sahibi olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

“DAKA 11 Yenilenebilir Enerji Projesi’ne 5,5 Milyon TL Kaynak Sağladı”
Demirci, konuşmasına daha sonra şöyle devam etti: ”Bizim yenilenebilir enerji ile serüvenimiz 2010 yılında başladı. Yenilenebilir enerjinin bölge ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu görüp bu konuya yoğunlaşmaya karar verdik. Ve bizim ilk faaliyetimiz Akdamar Adası’nın güneş enerjisi marifetiyle aydınlatılması projesiydi. Bunu ilk olarak uygulamaya aldık. Ağustos 2010 tarihinde faaliyete geçti.  Tam 20 kilowatlık bir gücü olan sistemdi. Faaliyete geçtiği vakit de o zamanki kayıtlarda en yüksek kapasitesi olan tesisti. 2011 yılında ise DAKA’nın ilk ‘Yenilenebilir Enerji Sempozyumu' başladı. 2012’de yapmaya devam ettik. Bu yıl da devam ediyoruz. 2012 yılında önemli bir faaliyetimiz daha oldu. O da ‘Yenilenebilir Enerji’ alanında Mali Destek Programı’na (MDP) çıktık. 11 adet projeye yaklaşık 5,5 milyon TL’lik bir kaynak sağladık. Şu anda uygulamaya devam ediyoruz. Bazı projeler işi yarıladı, bazıların da ise 3’te 2’lik bölüme geldiler. Projelerde herhangi bir sıkıntı olmadan devam ediyor. Bütün bu desteklediğimiz projelerin kapasitelerine baktığımız zaman 5 megawatlık bir kurulu güce sahip olacak. ‘İnsanlık için büyük adım’ ifadesinde olduğu gibi enerji sektörü için küçük adım ama ‘Yenilenebilir Enerji’ söz konusu olduğu vakit bunlar büyük adımlar haline dönüşecek aşamalar olarak düşünüyoruz.

“TRB2 Bölgesi'ni Yenilenebilir Enerji’de Marka Haline Getirmek İstiyoruz”
Bütün amacız Mali Destek Programı’nda (MDP) bölgenin ‘Yenilenebilir Enerji’ potansiyeline dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturulması. Ve bununla ilgili olarak da yatırımcı ilgisinin bölgeye çekilmesiydi. Bu konuda da ciddi bir kayda değer başarıya ulaştığımızı söyleyebilirim. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu'na bundan sonraki yıllarda da devam edeceğiz. Ve bunun da geleneksel hale gelmesini sağlayacağız. Ve takip eden yıllardaki amaçlarımızdan bir tanesi de ‘Yenilenebilir Enerji Sempozyumu’nu bölgesel ölçekte ve daha sonra uluslararası Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Fuarı’na dönüştürmek istiyoruz. ‘Yenilenebilir Enerji’ sözü edildiği vakit aklımıza bölgenin, Van’ın ve TRB2 Bölgesi'nin gelmesi ve ‘Yenilenebilir Enerji’nin bölgemiz için, hepimiz için, şehrimizin bir markası haline gelmesini hedefliyoruz.

“Van’da Yenilenebilir Enerji İhtisas Bölgesi Çalışmaları”
Yakın hedeflerimizden bir tanesi de Konya-Karapınar’da bilindiği gibi ‘Yenilenebilir Enerji İhtisas Bölgesi’ ilan edildi. Biz bir ölçekte de Van’da gerçekleşmesi için çalışmalar yapıyoruz. Sayın Valimizin de Konya’daki birikimleri, tecrübelerini katkılarını Van’da da bir enerji ihtisas bölgesi oluşmasında Konya’nın Karapınar'ına karşılık Van’ın Başkale ilçesinin bir enerji ihtisas bölgesi haline getirilmesi için başlattığımız çabalara Sayın Valimizden destek bekliyoruz. 

“Bölgeden de Yenilenebilir Enerji Konusunda İlgi Bekliyoruz”
DAKA olarak tüm hedeflerimize ulaştık ama bir başarı noktasında hedefimizin gerisinde kaldık. Bir Yenilenebilir Enerji noktasında hemşerilerimizin ilgisini uyandıramadık. Dışarıdan ilgi uyandırdık ama burada yeterince ilgi uyandıramadık. Sempozyum için önceden verilen sözlerin yerine gelmediğini gördük. Bizim kayıtlarımızda 350 tane teyit alınmış katılımcı var ama salonda bu kadar kişi yok. Ben hemşerilerimizin biraz daha ilgi duymasını ve bu konunun arkasında olmasını beklerim.
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da Türkiye bütçesinin önemli bir kısmının enerjiye gittiğine değinerek, enerji konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi durumunda Türkiye'nin kaynaklarının kendine yetebilecek düzeyde olduğuna dikkati çekti.  Sempozyumda açılış konuşmalarının ardından uzmanların yaptığı sunumlara geçildi. 01.12.2013 Pazar